"Musimy zastosować dobre rozwiązania gospodarcze". Spotkanie prezydenta z Radą Przedsiębiorczości
O godz. 14:00 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzej Dudy z Radą Przedsiębiorczości, reprezentującą największe organizacje pracodawców. Według Business Centre Club, podczas rozmów zostaną omówione działania prezydenta mające na celu "likwidację barier na drodze do normalnej gospodarki".
2021-02-03, 14:40
- Sprawy związane z walką z pandemią koronawirusa są dla mnie niezwykle ważne. Spotykamy się dziś, aby zebrać głosy w sprawie podejmowanych działań. Jestem przekonany, że pochylimy się nad wszystkimi zgłoszonymi problemami. Musimy zastosować dobre rozwiązania gospodarcze, aby przejść przez pandemię i móc dalej się rozwijać. To wielka odpowiedzialność - przyznał prezydent.
Z inicjatywą spotkania wyszedł prezes BCC i przewodniczący Rady Przedsiębiorczości Marek Goliszewski. Prezydentowi mają zostać przedstawione konkretne propozycje rozwiązań dla rozwoju firm i całej gospodarki.
Powiązany Artykuł

Tarcza Finansowa 2.0 będzie rozszerzona. Zobacz, o jakie branże chodzi
Organizacje pracodawców zrzeszone w Radzie skrytykowały pod koniec stycznia rząd za "nadmierną skłonność do zamykania gospodarki". "Działania antykryzysowe rządu powinny przede wszystkim dążyć do możliwie szerokiego otwarcia gospodarki i umożliwienia działalności jak największej grupie przedsiębiorców - z uwzględnieniem ścisłych rygorów sanitarnych" - napisano w stanowisku Rady.
Rządzący odpowiadają, że rozumieją motywy protestów biznesu, ale zwracają też uwagę na sytuację epidemiczną. Według wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina skala obostrzeń gospodarczych w Polsce należy do najmniejszych w Unii Europejskiej. "Rząd stara się w minimalny stopniu ingerować w swobodę procesu gospodarczego i widać tego efekty" - mówił w poniedziałek w Stalowej Woli wicepremier Gowin. Jak przypomniał, spadek polskiego PKB w 2020 to 2,8 proc., co jest wynikiem lepszym niż średnia unijna.
REKLAMA
Rząd przypomina również o instrumentach pomocowych - to tarcza branżowa 7.0 i Tarcza Finansowa 2.0, przewidująca 13 mld złotych wsparcia dla mikro, małych i średnich firm. Druga wersja tarczy PFR dla dużych firm to 25 miliardów złotych.
W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą: Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych i Związek Banków Polskich.
dn
REKLAMA