Szczepienia na lubelskiej uczelni. Rektor odpowiedział na zarzuty KO ws. Bogackiej

Szefowa lubelskich struktur Porozumienia Teresa Bogacka nie była zgłoszona do szczepienia przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie, której jest kanclerzem - przekazał rektor uczelni prof. Marek Żmigrodzki. "Pani Kanclerz została zakwalifikowana do programu szczepień w grupie 70 plus przez lekarza rodzinnego" - oświadczył rektor i dodał, że "meritum sprawy jest wyjaśnione", a "kierowane ataki mają tylko i wyłącznie charakter polityczny".

2021-02-03, 16:34

Szczepienia na lubelskiej uczelni. Rektor odpowiedział na zarzuty KO ws. Bogackiej

Prof. Marek Żmigrodzki w piśmie przekazanym PAP poinformował, że WSEI zgłosiła do szczepienia przeciwko COVID-19 "wyłącznie nauczycieli akademickich oraz osoby prowadzące zajęcia na kierunku pielęgniarstwo oraz studentów kierunku pielęgniarstwo", natomiast nie zgłaszała innych pracowników. "WSEI nie zgłaszała też Pani Teresy Bogackiej do szczepienia przeciwko COVID-19 w ramach etapów »0«" – napisał.

Powiązany Artykuł

1200_szczepionka_Forum.png
Starosta pruszkowski chciał się zaszczepić poza kolejnością? "Wściekł się, kiedy mu odmówiono"

"Pani Kanclerz została zakwalifikowana do programu szczepień w grupie 70 plus przez lekarza rodzinnego"

"Dodatkowo informuję, że z wewnętrznych ustaleń i wyjaśnień Pani kanclerz wynika, że szczepienie Pani Teresy Bogackiej należy powiązać z decyzją leżącą po stronie Instytutu Medycyny Wsi. Pani Kanclerz została zakwalifikowana do programu szczepień w grupie 70 plus przez lekarza rodzinnego. Z tego powodu dostała telefon z IMW i przekazano jej informację o możliwości zakwalifikowania do szczepienia z powodu niestawienia się osoby uprawnionej, a przez to wystąpienia ryzyka zmarnowania dawki" – czytamy w piśmie.

Żmigrodzki napisał, że "meritum sprawy jest wyjaśnione i nie budzi zastrzeżeń". Dodał, że "kierowane ataki mają tylko i wyłącznie charakter polityczny mające na celu odwrócenie uwagi od problemów Koalicji Obywatelskiej".

Czytaj także:

Szczepienia w WSEI

O sprawie szczepień w WSEI w Lublinie informowała w ubiegłym tygodniu Marta Wcisło z KO. Teresa Bogacka potwierdziła w rozmowie z portalem Onet.pl, że została zaszczepiona tydzień wcześniej. Poinformowała ponadto, że uczelnia zgłosiła 257 studentów z 1905, którzy studiują na kierunku pielęgniarstwo oraz 16 pracowników i współpracowników związanych ściśle z kierunkiem pielęgniarstwo. - Studenci kierunku pielęgniarstwo oraz wykładowcy prowadzący zajęcia na tym kierunku, a także pracownicy administracyjni i techniczni mający ścisły związek z kształceniem na tym kierunku, mogli być zgłaszani do grupy "zero" - tłumaczyła.

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ zwrócił się o wyjaśnienia w tej sprawie do dyrekcji Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, gdzie były przeprowadzane szczepienia.

"Z otrzymanych z Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie wyjaśnień wynika, że lista osób zgłoszonych do szczepień przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie zawiera dane 257 studentów kierunku Pielęgniarstwo i 16 osób pracowników bezpośrednio związanych z realizacją kształcenia na tym kierunku. Są to osoby uprawnione do zaszczepienia w ramach grupy 0" – informowała w piątek rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek.

Porozumienie wyjaśnia sprawę

O szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie zwrócił się do Bogackiej prezes partii, wicepremier Jarosław Gowin.

Zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek powiedział PAP, że jeśli wyjaśnienia Bogackiej "nie będą satysfakcjonujące sprawa może trafić do sądu koleżeńskiego Porozumienia".

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. - w ramach grupy 0 szczepiony jest personel medyczny, w tym m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Od 15 stycznia na szczepienia przeciw COVID-19 rejestrują się seniorzy powyżej 80 lat, od 22 stycznia ruszyła rejestracja osób powyżej 70 lat. Szczepienie wszystkich seniorów powyżej 70 lat rozpoczęły się 25 stycznia.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej