Magdalena Gorzkowska poprosiła o ewakuację z bazy pod K2. Koniec marzeń o historycznym wejściu Polki
16 stycznia 2021 roku dziesięciu Szerpów zdobyło nieosiągalny dotąd o tej porze roku szczyt K2. W bazie pod K2 jest też Polka, była lekkoatletka Magdalena Gorzkowska, która zamierzała zaatakować szczyt w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Okazuje się jednak, że musi być ona ewakuowana z bazy pod K2.
2021-02-03, 20:41
- Tej zimy o zdobycie K2 walczy duża grupa wspinaczy, w bazie zameldowało się wiele ekspedycji, w tym Polka Magdalena Gorzkowska
- Pierwszego, historycznego wyczynu - zdobycia zimą ostatniego z czternastu ośmiotysięczników - 16 stycznia dokonała grupa Szerpów
Powiązany Artykuł
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980
Magdalena Gorzkowska 2 lutego zapowiadała atak na szczyt K2. - Na horyzoncie okno pogodowe, kilka dni pozwalające na akcję, ruszamy więc do ataku szczytowego - mówiła Gorzkowska.
materiały: #GorzkowskaInPostK2Winter
3 lutego Chhang Dawa Sherpa, który jest członkiem jednej z ekspedycji i przebywa w bazie pod K2 poinformował na swoim profilu, że Magdalena Gorzkowska i towarzyszący jej Oswald Rodrigo Pereira wrócili i są obecnie w bazie.
K2 Winter ❄️ 2021 Update ! 👉🏻Jon Kedrowski 🇺🇸, Magdalena 🇵🇱, Oswaldrp 🇵🇱, Peter 🇧🇪, Pemba 🇳🇵, Pechhumbe 🇳🇵 and Mattia...
Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Środa, 3 lutego 2021
W środę 3 lutego dziennikarz portalu dawn.com Jamil Nagri poinformował, że himalaistka z powodu problemów zdrowotnych (ból brzucha i wymioty) została sprowadzona z obozu I do bazy, gdzie poprosiła o ewakuację helikopterem.
REKLAMA
Akcję ma przeprowadzić firma Askari Aviation, która kilka tygodni temu pomogła opuścić bazę innemu wspinaczowi z Polski, który tej zimy działał na K2, Waldemarowi Kowalewskiemu.
Skontaktowaliśmy się z polską ekipą. "Magda jest już obecnie w szpitalu w Skardu. Przechodzi badania, to bardzo ciężkie zatrucie pokarmowe. Ta sytuacja oznacza koniec udziału w wyprawie na K2. Gratulejemy himalaistce odwagi i dziękujemy za podejmowanie decyzji, które były wyrazem odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych kolegów wspinaczy” - wyjaśnia przedstawiciel sponsora Gorzkowskiej, Wojciech Kądziołka z grupy InPost.
Efektowne zdjęcia z próby ataku szczytowego Magdy Gorzkowskiej na K2:
Magdalena Gorzkowska (ur. 30 kwietnia 1992 roku w Bytomiu) przed rozpoczęciem kariery himalaistki była uznaną lekkoatletką i sprinterką. Jest olimpijką z Londynu (rezerwowa w sztafecie 4x400 m), dopiero w 2016 roku zamieniła kolce na raki. Jeszcze w marcu dumnie prężyła pierś po zdobyciu srebrnego medalu halowych mistrzostw świata w Portland, a już jesienią 2016 r. zdobywała pierwsze górskie trofeum - Mont Blanc. Później m.in. weszła na Aconcaguę i Kilimandżaro. 17 maja 2018 r. wspięła się na najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest (8848 m n.p.m.) – jest najmłodszą Polką w historii, która tego dokonała (26 lat i 17 dni). W połowie maja 2019 jako druga Polka w historii stanęła na szczycie Makalu (8481 m n.p.m.). Odniosła sukces, za który zapłaciła odmrożeniami, działała bez wspomagania tlenem: "Jedyne co czułam, to poczucie igrania z własnym życiem i uczucie zagrożenia" – opisywała swój wyczyn. W 2019 w planach miała także atak na Lhotse, ale podjęła decyzję o wycofaniu się z tego pomysłu, odmrożenia były zbyt poważne, wygrał rozsądek. Potem Polka zdobyła jeszcze Manaslu (8156 m n.p.m.).
Gorzkowska działa na K2 w czteroosobowym zespole w tym z dwójką Szerpów – z jednym z nich, Pembą Lamą, Gorzkowska wspinała się na innych ośmiotysięcznikach. Z drugim Szerpą, który ma duże doświadczenie na Evereście, Polka jeszcze nie działała. W wyprawie towarzyszy jej też reporter Oswald Rodrigo Pereira, który relacjonował trzy lata temu narodową wyprawę na K2, ale który także się wspina. W 2019 brał udział w wyprawie na Nanda Devi East, w 2020 wspinał się na Baturę podczas wyjazdu unifikacyjnego organizowanego przez program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Gorzkowska idzie zimą na K2. Jak ona śmie porywać się na największy problem współczesnego himalaizmu?
16 stycznia 2021 K2 zdobyli Nirmal Purja (jako jedyny szedł bez tlenu), Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.
Zimowa akcja Szerpów na K2 była szybka - stanęli na szczycie po 21 dniach akcji górskiej. I choć w wywiadach Nirmal Purja mówił, ze to najszybsza zimowa zdobycz w historii, zapomniał, że Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer na szczycie Annapurny stanęli rekordowo szybko - zaczęli działać 18 stycznia, a na szczycie stanęli 3 lutego (16 dni, działali bez tlenu). Równie szybcy byli Simone Moro i Denis Urubko na Makalu - zaczęli 20 stycznia, a po 20 dniach, działając bez tlenu, stanęli na szczycie.
K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie - 8611 metrów n.p.m. Polacy próbowali zdobyć K2 zimą trzykrotnie. Po raz pierwszy, na przełomie 1987 i 1988 roku, atakowała międzynarodowa ekipa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady.
Polacy mają na koncie najwięcej szczytów ośmiotysięcznych, które zdobyli o tej porze roku - zdobyli 10 spośród 14 ośmiotysięczników. Zimowy podbój najwyższych szczytów rozpoczęli od Everestu, najwyższy szczyt Ziemi zdobyli 17 lutego 1980 roku (Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki).
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Annapurna - najszybsza zimowa zdobycz Jerzego Kukuczki i Artura Hajzera
Czytaj także:
- Krzysztof Wielicki: teraz takie czasy - nie mamy lodowych wojowników, a mamy pieniądze
- Jerzy Kukuczka nie był drugi, był wielki
- 40 lat temu, zimą, Polacy zdobyli Mount Everest. Krzysztof Wielicki: Everest nie był przyjemnością. To była misja, jak wojna
- 40 lat temu Polacy zimą zdobyli Everest. Leszek Cichy: zrobili to dwaj inżynierowie z kluczem francuskim w dłoni
- Ludzie gór pamiętają o "Słoniu". 7 lat temu Artur Hajzer odpadł od ściany Gaszerbrumu I
- Piotrowski i Kukuczka, Polish Line na K2 w 1986. Jakże prorocze były słowa: wielu boleśnie osmali sobie skrzydła
- Jak zginęła Wanda Rutkiewicz? "Nadal nie jestem pewien, czy nie popełniłem błędu"
/ah
REKLAMA