Niepodległość uderzyłaby w PKB Szkocji bardziej niż brexit. Raport London School of Economics

Szkocka niepodległość uderzyłaby w PKB kraju bardziej niż brexit, a przeciętny mieszkaniec mógłby na tym stracić nawet trzy tysiące funtów rocznie - czytamy w raporcie London School of Economics.

2021-02-03, 23:00

Niepodległość uderzyłaby w PKB Szkocji bardziej niż brexit. Raport London School of Economics
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Jane Barlow/Fprum

Handel z resztą Zjednoczonego Królestwa to dziś 60 procent obrotów handlowych Szkocji. Efekt nowych barier handlowych spowodowanych niepodległością byłyby bardziej dotkliwy niż rezultat prognozowanych przez badaczy utrudnień, związanych z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Powiązany Artykuł

1200_Sturgeon_PAP.png
Pierwsza minister Szkocji ze specjalnym apelem. Chodzi o nową mutację koronawirusa i... brexit

Posłuchaj

Niepodległość uderzyłaby w PKB Szkocji bardziej niż brexit. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

Więzy gospodarcze Szkocji z resztą Królestwa - szczególnie Anglią - są na tyle mocne, że według wyliczeń autorów raportu, utracone korzyści z handlu sprawiłyby, że przeciętny mieszkaniec straciłby rocznie od dwóch do niemal trzech tysięcy funtów. W skali kraju byłoby to mniej więcej tyle, ile Edynburg wydaje na służbę zdrowia. A ponieważ Szkoci handlują z Unią zdecydowanie mniej, niż z resztą Królestwa, to przyłączenie się do Wspólnoty nie byłoby w stanie zniwelować tych strat przez wiele lat.

REKLAMA

Czytaj także:

Ekonomiści London School of Economics zastrzegają, że raport dotyczy tylko handlu, nie obejmuje innych czynników. Teoretycznie zmiany podatkowe czy własna szkocka waluta mogłyby być korzystne dla gospodarki nowego, niepodległego kraju. I dlatego przedstawiciele szkockiego rządu regionalnego mówią "Guardianowi", że kiedy Edynburg będzie miał "pełną kontrolę nad polityką gospodarczą" i gdy Szkocja wróci do Unii, to kraj przejdzie podobną transformację jak Irlandia, której PKB per capita jest wyższy niż Królestwa.

W Szkocji od wielu miesięcy narastają nastroje niepodległościowe. Dwadzieścia sondaży z rzędu pokazuje przewagę zwolenników oderwania się od Zjednoczonej Królestwa. Główne powody to niechęć do brexitu, ale też niepopularnego w Szkocji premiera Borisa Johnsona.

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej