Polska to dobry wybór dla inwestorów zagranicznych. Wiele jednak zależy od samorządów
Najważniejsze w czasie pandemii jest wsparcie inwestycji - ocenia wiceminister rozwoju pracy i technologii, pełnomocnik ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak. Dodał, że dlatego największy nacisk chce położyć na pozyskiwanie inwestorów.
2021-02-05, 09:50
Na tle Europy, polska gospodarka trzyma się dosyć dobrze. W ocenie Grzegorza Piechowiaka jesteśmy państwem przewidywalnym i stabilnym gospodarczo, a to nasze atuty, dzięki nim możemy się spodziewać, że już po zakończeniu pandemii wielu inwestorów zagranicznych nadal będzie wybierać Polskę jako miejsce lokowania kapitału.
- Największy nacisk chciałbym położyć na pozyskiwanie nowych inwestorów. W tym kontekście zależy mi też na utrzymywaniu dobrych relacji z samorządami, które odpowiadają za przygotowanie terenu pod inwestycje, a ich oferta w tym zakresie będzie bardzo duża - zaznaczył wiceminister.
Powiązany Artykuł
Inwestycje zagraniczne w Polsce. Rząd chce powołać specjalnego pełnomocnika
Pojawia się Korea Płd. i Japonia
Według pełnomocnika ds. inwestycji zagranicznych oznacza to większy wybór najlepszych lokalizacji dla inwestorów, co wymaga również zrównoważonego rozwoju inwestycji w całej Polsce – nie tylko na południu i zachodzie, ale też w części wschodniej.
- Mamy coraz lepsze sieci dróg, teraz potrzebne są oferty z tego regionu. Jestem przekonany, że wówczas większość inwestorów będzie wybierać także tę część Polski - ocenił.
REKLAMA
Grzegorz Piechowiak zaznaczał jednak, że z uwagi na ograniczenia spowodowane pandemią, utrudniony jest bezpośredni kontakt z inwestorami zagranicznymi.
- Obecnie odbywa się to dzięki kontaktom na poziomie dyplomatycznym. Mam już kilka sygnałów od ambasadorów, którzy chcą porozmawiać o inwestycjach firm z ich krajów w Polsce - stwierdził, podkreślając jednocześnie, iż pomimo pandemii inwestycji w Polsce nie było mało, a przed nami kolejne, bowiem trwają rozmowy m.in. w sprawie kontraktów o dużym potencjale finansowym.
Dotąd Polska cieszyła się dużym zainteresowaniem głównie inwestorów amerykańskich i niemieckich. Coraz częściej w gronie potencjalnych inwestorów pojawia się też Korea Płd. i Japonia.
Ułatwienia dla małych i średnich firm
Wiceszefowi MRPiT zależy też na małych i średnich przedsiębiorstwach, które – jak zaznaczył – są solą polskiej gospodarki. Przypomniał, że w resorcie trwają prace nad kolejnymi ułatwieniami, na przykład w ramach nowelizacji Programu grantowego (Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej). Jego celem jest ułatwienie dostępu do bezpośredniego wsparcia gotówkowego małym i średnim firmom, a także obniżenie progów wejścia do specjalnych stref ekonomicznych, aby ułatwić uzyskanie zwolnienia, a następnie przeprowadzenie reinwestycji.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Polska trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA