Holandia wstrzymuje adopcje dzieci z zagranicy. Wójcik: systemowy problem, dochodziło do fałszerstw

Holenderski rząd wstrzymał możliwość adopcji dzieci z zagranicy. Jest to pokłosie wykrytych nieprawidłowości, m.in. kradzieży dzieci czy kupowania ich od biologicznych rodziców. Do sprawy odniósł się wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który ocenił, że jest to "kolejny skandal dotyczący Holandii". - Problem jest systemowy. Przypominam, że politycy holenderscy wytykali nam brak praworządności - skomentował.

2021-02-08, 17:16

Holandia wstrzymuje adopcje dzieci z zagranicy. Wójcik: systemowy problem, dochodziło do fałszerstw

Nieprawidłowości wykryła specjalnie powołana komisja, powołana w kwietniu 2019 r., przez ministra ochrony prawnej Sandera Dekkera, która miała zbadać rolę i odpowiedzialność holenderskiego rządu w międzynarodowej adopcji dzieci w latach 1967-1998. Eksperci skupili się głównie na adopcjach dzieci z Bangladeszu, Brazylii, Kolumbii, Indonezji i Sri Lanki w latach 1967-1997, a jej powołanie było konsekwencją medialnych informacji o nielegalnych adopcjach z Brazylii w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w.

- Rozumiem, że dla niektórych osób będzie to bolesne, ale nie zapominajmy o powodach takiej decyzji: zawieszając adopcję, chronimy dzieci i ich biologicznych rodziców - powiedział Sander Dekker. Przeprosił także adoptowane dzieci oraz adopcyjnych i biologicznych rodziców.

Powiązany Artykuł

Projekt bez tytułu 1200.jpg
Polska nie wyda autystycznego chłopca Holendrom. Sąd wstrzymał wcześniejszą decyzję

"Systemowy problem"

"Kolejny skandal dotyczący Holandii. Władze tego kraju zdecydowały się natychmiast wstrzymać adopcje zagraniczne po ujawnieniu, że dochodziło do korupcji, fałszerstw i kradzieży dzieci" - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

REKLAMA

Zdaniem polityka, "problem jest systemowy". - Przypominam, że politycy holenderscy wytykali nam brak praworządności - zaznaczył.

Nieprawidłowości przy adopcjach z zagranicy

Jak pisał w piątek holenderski dziennik AD, raport komisji jest druzgocący i poddaje surowej ocenie holenderską kulturę adopcyjną, a także rolę rządu w tej sferze. AD wspomina o poważnych nadużyciach, takich jak kradzieże dzieci, handel dziećmi, korupcję, fałszowanie i kradzież dokumentów, nieetyczne działania urzędników państwowych oraz przemycanie dzieci do Holandii pod fałszywym pretekstem.

Gazeta wskazuje, że komisja spotkała się z tak wieloma nadużyciami, że okres dochodzenia został wcześniej przedłużony o trzy miesiące. 

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej