Narodowy Spis Powszechny 2021. To już ostatnia szansa na zgłoszenie się na rachmistrza spisowego
Pierwszego kwietnia rozpoczyna się Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a dziś kończy się dziewięciodniowy nabór na rachmistrzów spisowych - mówi Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2021-02-09, 10:24
Posłuchaj
Podstawową metodą udziału będzie samospis internetowy, rachmistrzowie natomiast będą kontaktować się z tymi osobami, które tego nie zrobią.
- Do realizacji spisu powszechnego potrzebujemy około 17 tysięcy rachmistrzów. Osoby, które skończyły 18 lat, nie są karane i posługują się płynnie językiem polskim w mowie i w piśmie jeszcze do końca dnia mogą zgłaszać się do urzędów gmin, by wziąć udział w naborze - wskazuje Karolina Banaszek.
Powiązany Artykuł

Jak Polacy dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci? Jest nowe badanie
Czego mogą spodziewać się kandydaci?
Po zgłoszeniu kandydat na rachmistrza przejdzie szkolenie online, zorganizowane przez urzędy statystyczne w województwach, a następnie będzie musiał zdać egzamin. W wielu miejscach w Polsce chętnych jest więcej niż miejsc. W podkarpackiej Lubeni zgłosiło się czterech, a potrzebnych jest trzech.
- Zarejestrowaliśmy tych kandydatów, będą wybrane trzy osoby do przeprowadzenia spisu. Myślę, że rachmistrze spisowi będą korzystać głównie z formy telefonicznej, choć będą też gotowi na odwiedzenie mieszkańców - mówi wójt Lubeni Adam Skoczylas. Zapewnia przy tym, że jego gmina jest przygotowana na przeprowadzenie spisu powszechnego.
Spis ma się obywać od 1 kwietnia do 30 czerwca tego roku, ale z powodu pandemii już trwają prace nad nowelizacją ustawy, która przewiduje wydłużenia spisu o trzy miesiące – wskazuje Karolina Banaszek. Jak mówi, pytania będą dotyczyć m.in. statusu społecznego, aktywności ekonomicznej czy powszechni użytkowej mieszkania lub domu.
REKLAMA
Spisy powszechne odbywają się co dziesięć lat. Udział w nich jest obowiązkowy.
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA