Wybrano prokuratora trybunału ds. zbrodni wojennych. Wygrał faworyt

Państwa członkowskie Międzynarodowego Trybunału Karnego wybrały w piątek brytyjskiego adwokata Karima Khana na kolejnego prokuratora trybunału do spraw zbrodni wojennych, kończąc przeciągający się proces szukania następcy prokurator Fatou Bensouda, której dziewięcioletnia kadencja wygaśnie jeszcze w tym roku.

2021-02-13, 00:10

Wybrano prokuratora trybunału ds. zbrodni wojennych. Wygrał faworyt
Siedziba ONZ. Foto: Osugi/ Shutterstock
  • Brytyjski adwokat Karim Khan wybrany na kolejnego prokuratora MTK
  • Zgromadzenie Państw-Stron Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wybrały w piątek brytyjskiego adwokata Karima Khana na kolejnego prokuratora trybunału do spraw zbrodni wojennych
  • Kończy to przeciągający się proces mający na celu zastąpienie Fatou Bensouda po upływie jej 9-letniej kadencji

Fatou Bensouda, to była gambijska prokurator. W latach 1998-2000 prokurator generalny i minister sprawiedliwości Gambii. We wrześniu 2003 została wybrana przez Zgromadzenie Państw-Stron Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego na wiceprokuratora MTK, szefa Wydziału Oskarżeń Biura Prokuratora, zdobywając 58 na 78 głosów.

Khan, asystent sekretarza generalnego ONZ, był powszechnie postrzegany jako faworyt. Ale ani Khan, ani żaden z pozostałych kandydatów nie uzyskał wystarczającego poparcia, aby zostać mianowanym w drodze konsensusu, co w rezultacie doprowadziło do piątkowych wyborów w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Karim Khan wygrał w drugim głosowaniu 123 państw sygnatariuszy statutu rzymskiego, które ustanowiło trybunał. Otrzymał 72 głosy, wyprzedzając Fergala Gaynora z Irlandii z 42 głosami, Hiszpana Carlosa Castresany Fernandeza z 5 głosami i Francesco Lo Voi z Włoch z 3 głosami. Jeden członek nie głosował.

Khan przewodził zespołowi śledczemu powołanemu do zbadania zarzutów ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych popełnionych przez Państw Islamskie w Iraku.

Powiązany Artykuł

1200_Polska_ONZ_TT.jpg
"Prezydent poruszy temat Rosji". Szczerski o wystąpieniu Andrzeja Dudy podczas Rady Praw Człowieka ONZ

Jedno z najtrudniejszych stanowisk w prawie międzynarodowym

Stanowisko prokuratora MTK jest jednym z najtrudniejszych w prawie międzynarodowym ze względu na mandat sądu do ścigania zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa.

Na ustępującą z urzędu prokuratora Fatou Bensouda administracja Trumpa nałożyła w ubiegłym roku sankcje za kontynuowanie dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez armię amerykańską w Afganistanie.

W ubiegłym tygodniu sędziowie MTK zostali skrytykowani przez Izrael, mówiąc, że jurysdykcja sądu rozciąga się na terytoria okupowane przez Izrael podczas wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 roku, potencjalnie otwierając tym samym drogę dla prokuratora do wszczęcia śledztwa w sprawie izraelskich działań wojskowych i budowy osad na okupowanym Zachodnim Brzegu oraz przyłączenia wschodniej Jerozolimy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał tę decyzję "wypaczeniem sprawiedliwości".

Czytaj także: 

Proces selekcji i rzekomy brak przeprowadzania przez Zgromadzenie Państw-Stron MTK rygorystycznych kontroli kandydatów wywołały krytykę ze strony grup społeczeństwa obywatelskiego współpracujących z trybunałem.

- Chociaż kraje członkowskie MTK wykonały szereg innowacyjnych posunięć, aby pokierować tym procesem wyborczym, nie podjęły jednak wystarczających kroków w celu profesjonalnej weryfikacji kandydatów w ramach oceny "wysokiego poziomu moralnego", kluczowego kryterium zawartego w traktacie MTK dla prokuratorów - powiedziała Liz Evenson, zastępca dyrektora ds. sprawiedliwości międzynarodowej w Human Rights Watch.

ks

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej