Blockchain to nie tylko kryptowaluty. Rośnie jego rola w bankowości i finansach
Z technologii łańcucha bloków (blockchain) coraz częściej korzysta sektor finansowy, w tym - polskie banki pracujące nad kolejnymi jej wdrożeniami. Do 2025 r. wartość światowego rynku blockchain ma przekroczyć 21 mld dol.
2021-02-15, 16:55
Zdaniem ekspertów potencjał technologii łańcucha bloków znacznie wykracza poza kryptowaluty takie jak bitcoin, które się na niej opierają. Blockchain może być wykorzystywany m.in. w bankowości i stanowić odpowiedź na problemy prawne banków związane z obowiązkiem dostarczania dokumentów na tzw. trwałym nośniku.
- Blockchain jest specjalnym rodzajem bazy danych, zawierającej stale rosnącą liczbę informacji pogrupowanych w bloki i powiązanych ze sobą. Każdy następny blok zawiera oznaczenie czasu, kiedy został stworzony, oraz link do poprzedniego bloku, będącego zaszyfrowanym "streszczeniem" jego zawartości - tłumaczy radca prawny w firmie Kochański & Partners Piotr Gałka.
Jak tłumaczą specjaliści z firmy, instytucje bankowe są zobowiązane do wysyłania informacji w formie uniemożliwiającej późniejszą ingerencję w treść dokumentów i zapewniającej klientom stały dostęp w dowolnym czasie.
Bankowość elektroniczna nie spełnia tych wymogów. Technologia blockchain z kolei umożliwia przesyłanie dokumentów w sposób bezpieczny i zgodny z wymaganiami - oceniają.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Era blockchain. Sprawdź, jak działa to przełomowe rozwiązanie
Według Piotra Gałki "dzisiejsze systemy płatności i rozliczeń międzybankowych opierają się o przestarzałe technologie nieprzystosowane do wymagań współczesnej, zglobalizowanej gospodarki".
Zdaniem radcy prawnego "dzięki rozpowszechnieniu płatności w trybie blockchain możliwe będzie m.in. przechowywanie danych o transakcjach cyfrowych i skuteczne ich uwierzytelnianie, oraz tworzenie tzw. inteligentnych kontraktów".
Jako pierwszy w Polsce technologię łańcucha bloków wdrożył bank PKO BP w postaci systemu pozwalającego na weryfikację autentyczności dokumentów bankowych, w tym - regulaminów oraz taryf opłat i prowizji. Alior Bank z kolei po raz pierwszy wykorzystał publiczny łańcuch bloków, umożliwiając swoim klientom sprawdzanie autentyczności dokumentów bankowych.
Bank Śląski poinformował niedawno o wzięciu udziału w pilotażowej transakcji finansowania handlu w oparciu o łańcuch bloków.
REKLAMA
W ramach bankowości spółdzielczej już 2 lata temu łańcuch bloków rozproszonych wdrożył u siebie Bank Spółdzielczy w Toruniu.
PolskieRadio24, PKO BP, PAP, akg
REKLAMA