"Każdy ma coś, co może dać innym". Resort rodziny angażuje się w pomoc bezdomnym
Wspieranie działań nakierowanych na przeciwdziałanie i rozwiązywanie problemu bezdomności to główny cel programu resortu rodziny i polityki społecznej "Pokonać Bezdomność". - W tym roku na program przeznaczono 5,5 mln zł - wyjaśnia wiceminister resortu Stanisław Szwed.
2021-02-17, 13:33
Powiązany Artykuł
Kryzys bezdomności: najważniejsze jest wsparcie
Środki przekazywane są do wojewodów i przesyłane do organizacji, wspierających bezdomnych, a także przeznaczane na projekty dotyczące zapobiegania i wspierania osób w kryzysie bezdomności. Wiceminister Szwed zaznaczył, że resort jest też w stałym kontakcie z organizacjami pomagającymi osobom bezdomnym - z Towarzystwem Brata Alberta, Caritasem oraz Federacją Wsparcia Osób Bezdomnych.
- Maląg: zimą zatroszczmy się o osoby zmagające się z kryzysem bezdomności
- Akcje charytatywne w czasie pandemii. Wicedyrektor Caritas: wolontariusze są ciągle w gotowości
Posłuchaj
- Pomoc osobom bezdomnym nie jest łatwa, gdyż często odmawiają jej przyjęcia w przeznaczonych do tego instytucjach i ośrodkach - zwraca uwagę wiceszef resortu rodziny. Podkreśla, że przyczyną jest m.in. fakt, że do ośrodków i noclegowni - z wyjątkiem sytuacji krytycznych - nie przyjmuje się osób, które spożywają alkohol.
Powiązany Artykuł
5 mln zł na wsparcie dla osób bezdomnych i seniorów. Premier: konwoje będą dystrybuować pomoc
Bezdomni mają z tym problem, gdyż często to właśnie nadużywanie alkoholu jest główną przyczyną ich bezdomności. Wiceminister Szwed apeluje, by widząc, że ktoś potrzebuje wsparcia reagować, a także dzwonić pod numer 112. Teraz, przy ujemnych temperaturach reakcja jest niezbędna, gdyż dzięki niej można uratować komuś życie.
REKLAMA
Szerokie wsparcie dla bezdomnych
- Polacy nie są obojętni na niesienie pomocy osobom potrzebującym wsparcia i chętnie włączają się w różnego rodzaju akcje z tym związane. Tak jest na przykład w Zawierciu - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej dr n. med. Tomasz Męcik-Kronenberg. Tłumaczy, że jest grupa ludzi organizująca posiłki dla osób bezdomnych, działa w Zawierciu też prowadzona od wielu lat Kuchnia Świętego Antoniego.
Posłuchaj
Dr Tomasz Męcik-Kronenberg, który sam także pomaga, podkreśla, że pomaganie innym to przede wszystkim szansa na poprawę życia tych, którym pomagamy, ale także sami pomagając, czujemy się potrzebni. Dodaje, że "każdy ma coś, co może dać innym".
pb
REKLAMA