Znacznie więcej przypadków przemocy w Europie. Niepokojące wyniki raportu agencji UE
Przypadków przemocy i nękania w krajach UE jest znacznie więcej, niż pokazują to oficjalne statystyki - taki jest główny wniosek opublikowanego w piątek sondażu przeprowadzonego przez Agencję Praw Podstawowych UE (FRA). Wynika z niego, że na policję zgłasza się zaledwie ok. jednej trzeciej ofiar.
2021-02-19, 11:59
Wyniki reprezentatywnego badania, w którym wzięło udział 32,5 tys. mieszkańców UE, wskazują, że na policję zgłasza się 30 proc. ofiar przemocy i nękania. Według szacunków FRA faktycznie w ciągu roku w Unii dochodzi do 22 mln przypadków przemocy i 110 mln przypadków nękania.
Powiązany Artykuł
Duży spadek liczby wniosków azylowych w UE. Migracje ogranicza pandemia
10 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu ostatnich pięciu lat padło ofiarą przemocy fizycznej. Na nękanie poskarżyło się 41 proc. uczestników badania.
Przemoc także online
FRA definiuje nękanie jako "zniewagi lub groźby wypowiadane bezpośrednio lub online".
W badaniu uwzględniono także różnice wynikające z szerokości geograficznej. Mieszkańcy Europy Zachodniej mają znacznie częściej do czynienia z nękaniem niż mieszkańcy "nowych" państw Unii. Najczęściej skarżą się na to Francuzi (46 proc.), Niemcy i Austriacy (po 43 proc.) oraz Holendrzy (40 proc.). Najrzadziej - Węgrzy (9 proc.)
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał uwolnić Nawalnego. Rosja odmawia
Gotowość do reagowania na przemoc fizyczną także różni się w zależności od kraju.
Na zachodzie Europy osoby będące świadkami takich sytuacji są raczej skłonne zadzwonić na policję (we Francji 40 proc., w Niemczech 37 proc.), z kolei we wschodniej części Europy - interweniować na własną rękę (Polska - 47 proc., Litwa - 48 proc., Bułgaria - 69 proc.).
as
REKLAMA