"Czcimy jego pamięć". Zbigniew Ziobro w rocznicę śmierci gen. Augusta Fieldorfa "Nila"
W rocznicę śmierci gen. Augusta Fieldorfa "Nila", dowódcy Kedywu, zamordowanego przez komunistów w 1953 r., czcimy jego pamięć - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że Instytut Pamięci Narodowej nadal szuka szczątków bohatera.
2021-02-24, 10:15
W środę mija 68 lat od śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". 24 lutego 1953 r. w Warszawie w więzieniu na Mokotowie władze komunistyczne wykonały na nim wyrok śmierci. Gen. Fieldorf był organizatorem i dowódcą Kedywu Komendy Głównej AK, jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Rzeczypospolitej, Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.
Powiązany Artykuł
Żołnierze Wyklęci – zobacz serwis historyczny
Zbigniew Ziobro, upamiętniając tę datę, napisał na Twitterze: "W rocznicę śmierci gen. Augusta Fieldorfa "Nila", dowódcy Kedywu, zamordowanego przez komunistów w 1953 r., czcimy jego pamięć. Po sfingowanym procesie skazano go na śmierć. Wyrok wykonano w więzieniu przy Rakowieckiej, (dziś @MuzeumWykletych). IPN nadal szuka szczątków bohatera".
Bohaterska działalność
Gen. August Emil Fieldorf "Nil" (1895-1953) jako 19-latek zgłosił się na ochotnika do I Brygady Legionów, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym był zawodowym oficerem Wojska Polskiego. Brał udział w kampanii polskiej 1939 r., po jej porażce trafił do Francji, a stamtąd - w 1940 r. - do Anglii.
REKLAMA
Po powrocie do okupowanej Polski podjął działalność konspiracyjną, początkowo w Związku Walki Zbrojnej, a potem w Armii Krajowej. Był organizatorem i szefem Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Komendy Głównej Armii Krajowej, zastępcą komendanta głównego AK, szefem antysowieckiej organizacji NIE. Po wojnie, na podstawie fałszywych oskarżeń o współpracę z okupantem, został skazany na śmierć przez komunistyczny sąd. Wyrok - przez powieszenie - wykonano 24 lutego 1953 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie.
Nieznane miejsce pochówku
Miejsce pochówku gen. "Nila" do dziś nie jest znane. Historycy sądzą, że mógł on spocząć na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, gdzie w latach 1948-1956 pochowano kilkuset zmarłych i straconych w więzieniu mokotowskim. Prowadzone dotychczas w kwaterze "Ł" poszukiwania i badania genetyczne odnalezionych szczątków nie przyniosły rezultatu.
pp
REKLAMA