Facebook ocenzurował... klopsiki wieprzowe. Powodem były obawy o homofobię
Facebook o mały włos zablokował jedną z brytyjskich grup poświęconych historii i kulturze, z powodu tradycyjnej potrawy - donosi BBC. Administratorzy Facebooka przeprosili i obiecali poprawić oprogramowanie, jednak - jak informuje administratorka rzeczonej grupy - słowo, o które poszło, wciąż jest wskazywane jako naruszające regulamin.
2021-02-24, 11:32
Powiązany Artykuł
Cenzura w Australii. Facebook blokuje wiadomości o projekcie ustawy ws. opłat od... Facebooka
Algorytmom Facebooka nie spodobało się tradycyjne w regionie West Midlands danie zwane "faggots and peas". Wzbudziło ono reakcję oprogramowania, bowiem "faggots" to nie tylko nazwa klopsików z podrobów wieprzowych, czasami serwowanych w bekonie, ale też obraźliwe określenie osób homoseksualnych.
Ryzyko blokady grupy
Nic więc dziwnego, że kiedy o tym daniu zaczęli dyskutować członkowie grupy "Pensnett, Brierley Hill and Black Country Now And Then History Group", algorytmy Facebooka wykryły 16 naruszeń regulaminu serwisu. Liczba "przewinień" wzrosła do 34, gdy oprogramowanie przeanalizowało posty od 2016 roku. Wtedy też grupie zaczęła grozić likwidacja.
- Zobaczyłam, w czym problem i stało się dla mnie jasne, o jakie słowo chodzi, ale padało ono we właściwym kontekście tradycyjnej kuchni regionu Black Country - podkreśliła Linda Beech, założycielka grupy. Według członków grupy, Facebook "pogwałcił" więc ich tradycje i zwyczaje cenzurując nazwę dania.
Czytaj także:
- Facebook zablokował newsy w Australii. Piotr Cywiński: giganci cyfrowi sprawują niebezpieczny dyktat
- "To była ewidentna cenzura". Maciej Kożuszek o sprawie Huntera Bidena i rosnącej roli gigantów z Doliny Krzemowej
- Facebook zablokował treści newsowe w geście protestu. Premier Australii: aroganckie i rozczarowujące
"Język angielski - szczególnie taki, jakim mówi się w Black Country - jest zbyt indywidualny, mocno lokalny i wyjątkowy, aby mógł być ocenzurowany przez robota lub oceniany bez kontekstu" - piszą na stronie facebookowej grupy jej członkowie, cytowani przez rp.pl. "Uważam za obrzydliwe, że mogą w ten sposób piętnować nasze dziedzictwo” - dodają.
REKLAMA
"Techniczna pomyłka", nie pierwsza taka
- Nasze systemy popełniły oczywistą, techniczną pomyłkę - oceniła w rozmowie z BBC rzecznik Facebooka. Facebook obiecał też poprawić kod tak, by ten brał pod uwagę kontekst. Jak jednak zwraca uwagę Linda Beech, nadal słowo "faggot" jest wskazywane jako naruszające zasady Facebooka.
Powiązany Artykuł
Google musi zapłacić ponad 1 mln euro. Francja karze za "mylący" ranking hoteli
To nie pierwsza interwencja algorytmów serwisu społecznościowego w sprawie tradycyjnej kuchni angielskiej i tego konkretnego dania. W 2013 roku Facebook zawiesił czasowo co najmniej dwa konta, w tym jedno za wpis "i like faggots" (w rozumieniu, oczywiście, sympatii do klopsików) - informuje metro.co.uk
Podobną wpadkę zaliczył w 2019 roku inny gigant z big-tech, Google - informuje Independent.co.uk. Wtedy zablokowane - jako "niewłaściwe i napastliwe" zostało ogłoszenie jednej z walijskich restauracji, która reklamowała w Google adverts tradycyjne "faggots" w sosie cebulowym z groszkiem jako część swojej oferty.
bbc.co.uk, metro.co.uk, independent.co.uk / mbl
REKLAMA
REKLAMA