"To kolejny fake news". Szef MEiN zapewnia, że nie ma planów likwidacji szkół specjalnych
- To kolejny fake news - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek o informacjach na temat likwidacji szkół specjalnych. Podczas konferencji prasowej minister przedstawił nowe zasady dotyczące nauki w szkołach oraz kompleksowej pomocy dla każdego dziecka, ucznia i jego rodziny.
2021-02-24, 12:25
- Edukacja musi być jak najbardziej efektywna w przypadku wszystkich dzieci. To poradnie psychologiczno-pedagogiczne są tymi podmiotami, na których spoczywa ciężar pomocy i wspierania dzieci z niepełnosprawnościami - powiedział szef resortu edukacji.
Fake news
- Fake news, który pojawia się w przestrzeni publicznej i niestety jest kolportowany przez rozmaite środowiska, polega na tym, że rzekomo trwają prace nad zlikwidowaniem poradni psychologiczno-pedagogicznych i nad zlikwidowaniem statusu nauczyciela, pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznych. Otóż otwarcie mówię: nie, to nieprawda, nie ma planów likwidacji poradni psychologiczno-pedagogicznych, nie ma również planów likwidacji statusu nauczyciela pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznych - podkreślił Czarnek.
Powiązany Artykuł
![zdalna nauka forum 1200.jpg](https://static.prsa.pl/images/73fac3c2-dbaf-445b-b3b4-76e024bd59a6.jpg)
Nauka zdalna starszych uczniów co najmniej do końca lutego. Najmłodsi uczniowie uczą się stacjonarnie
Wskazał, że to na poradniach psychologiczno-pedagogicznych spoczywa teraz ogromny ciężar pomocy i wspierania dzieci z niepełnosprawnościami. - Ta funkcja zostanie utrzymana, bo mamy podmiot, który sobie doskonale z tym radzi. Chcemy wspierać działalność poradni psychologiczno-pedagogicznych - zapewnił minister edukacji i nauki.
- Drugi fake news, który pojawił się w ostatnich dniach i tygodniach w przestrzeni publicznej, to rzekoma informacja o planie likwidacji szkół specjalnych. Nie, nie ma takich planów. Polska cieszy się znakomitym systemem szkół specjalnych, jest ich ponad 2 tys. Zajmują się one edukacją dzieci z najcięższymi niepełnosprawnościami i dzięki znakomitemu funkcjonowaniu i ich ciągłemu rozwijaniu, te dzieci rzeczywiście znajdują tam warunki do edukacji pomimo swoich, nieraz bardzo ciężkich, niepełnosprawności - mówił Czarnek.
REKLAMA
Imponujący dorobek
Ocenił, że dorobek szkół specjalnych w Polsce jest imponujący. - I ten dorobek będzie wykorzystywany na większą jeszcze skalę, bo jesteśmy przekonani, że potencjał, jaki drzemie w szkołach specjalnych, w szkolnictwie specjalnym i potencjał, który drzemie we wszystkich tych, którzy zajmują się szkolnictwem specjalnym: nauczycielach, pedagogach, naukowcach, jest imponujący i może być wykorzystany jeszcze bardziej na rzecz kształcenia dzieci z niepełnosprawnościami - mówił.
- Nie ma planów likwidacji szkół specjalnych. Są plany wzmocnienia szkół specjalnych i uwolnienia potencjału drzemiącego w szkołach specjalnych - podkreślił.
Przemysław Czarnek zaznaczał, że jego resort chce wspomagać dzieci niepełnosprawne i ich rodziny. – Pracujemy nad tym, aby dzieci mogły wieść szczęśliwe życie od samego początku. Wzmocnimy rolę poradni psychologiczno-pedagogicznych i placówek specjalnych – dodał.
pg,TVPInfo,pap
REKLAMA
REKLAMA