Prezydencki minister: "Żołnierze Wyklęci" stali się w ostatnich latach częścią pamięci narodowej
Niemal 0 lat temu - 1 marca 2011 roku - odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - Dziś możemy powiedzieć, że żołnierze niezłomni są tak samo częścią historii polskiej wolności jak legioniści, jak żołnierze Armii Krajowej, jak działacze opozycji demokratycznej w PRL - powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski.
2021-02-28, 07:06
Święto państwowe ustanowiono z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po jego śmierci parlament podtrzymał ten projekt i uchwalił dzień pamięci.
Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział Polskiemu Radiu, że fenomen "Żołnierzy Wyklętych" to nie tylko ich postawa w latach 40 i 50., ale także odkrywanie tej historii po wielu dekadach.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Liczne koncerty, wystawy i debata. Przed nami obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
"Zaczęło się od lokalnych uroczystości"
- Stało się to dzięki społecznemu poruszeniu, które doprowadziło do przyjęcia tej tradycji jako tradycji państwowej. Najpierw zaczęło się to wszystko od lokalnych, obywatelskich, społecznych uroczystości i obchodów, po czym stało się częścią państwowych wydarzeń - przypomniał.
REKLAMA
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta dodał, że żołnierze wyklęci stoją w jednym szeregu z bohaterami polskiej wolności XX wieku. - Dzisiaj, po 10 latach, możemy powiedzieć, że żołnierze niezłomni są tak samo częścią historii polskiej wolności jak legioniści, jak żołnierze Armii Krajowej, jak działacze opozycji demokratycznej w PRL. Stało się to dzięki obywatelskim inicjatywom - podkreślił Wojciech Kolarski.
Posłuchaj
Czytaj także:
Prezydent upamiętni żołnierzy niezłomnych
Tak jak w poprzednich latach, także i jutro prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W Warszawie prezydent odwiedzi miejsce pamięci "Willa Jasny Dom" i złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru. Następnie w Pałacu Prezydenckim wręczy odznaczenia państwowe żołnierzom niezłomnym oraz osobom pielęgnującym pamięć o powojennej historii Polski. Także jutro prezydent wręczy nominacje generalskie.
REKLAMA
Znicz pod "Ścianą Straceń"
Wieczorem Andrzej Duda będzie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
W czasie wizyty prezydent zapali znicz przed "Ścianą Straceń" byłego więzienia mokotowskiego, gdzie 70 lat temu wykonano egzekucję na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Byli to: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec.
ms
REKLAMA