Zaskakujące zdjęcia NASA. "Kolejna typowo syberyjska osobliwość"

NASA przedstawiła fotografie, które na przestrzeni lat wykonał satelita Landsat 8. Jest to fragment ziemi w pobliżu rzeki Marcha, na Syberii. Naukowcy wciąż jednak nie są pewni, co wywołuje zjawisko przedstawione na zdjęciach. 

2021-03-01, 11:40

Zaskakujące zdjęcia NASA. "Kolejna typowo syberyjska osobliwość"
Rzeka Marcha na Syberii. Fot. NASA Earth Observatory/ Landsat 8. Foto: NASA Earth Observatory/ Landsat 8

Zdjęcia zostały opublikowane przez NASA Earth Observatory. Na zdjęciach widoczna jest rzeka Marcha, a po obu jej brzegach powierzchnia, która układa się w dosyć nietypowym kształcie. Miejscami widać ciemne i jasne paski, a miejscami fałdy. Paski widoczne są wyjątkowo mocno w porze zimowej. 

Jaka jest przyczyna powstawania takich pręg? W tej kwestii naukowcy są mocno podzieleni, a ich wyjaśnienie może być zależne od samej pory roku. 

Powiązany Artykuł

Antarktyda FREE 1200_660.jpg
Antarktyda: od lodowca oderwała się góra lodowa. Jest wielkości Londynu

Potencjalne przyczyny

Jedną z potencjalnych przyczyn, może być wieczna zmarzlina. Jest to region płaskowyżu środkowo-syberyjskiego, którzy przez około 90 proc. roku pokryty jest lodem, który tylko czasami na krótko topnieje. Już w 2003 roku w artykule w czasopiśmie „Science” eksperci opisywali zjawisko rozmrażania i ponownego zamrażania ziemi, w efekcie czego gleba przybiera dość dziwne wzory.

Piasek i kamienie w momencie ciągłego zamrażania i odmrażania, non stop oddzielają się od siebie i sortują, delikatnie się przemieszczając. 

REKLAMA

Cykle rozmrażania i zamarzania znane są z tworzenia na glebie okręgów. W tym przypadku, naukowcy twierdzą, że paski widoczne na zdjęciach mogły być właśnie takimi okręgami, jednak w pojawia się kolejna wątpliwość - nigdy dotąd nie były one obserwowane na tak dużych obszarach. 

Powiązany Artykuł

pompeje pap 1200.jpg
Nowe odkrycie archeologiczne w Pompejach. "Czegoś takiego we Włoszech nigdy nie widziano"

"Typowo syberyjska osobliwość"

Geolog Thomas Crafford twierdzi, że paski przypominają wzór w skałach osadowych. Te powstają, gdy topniejący śnieg lub deszcz spływają w dół, spłukując kawałki skały, tworząc z nich stosy. 

Zjawisko na chwilę obecną pozostaje niewyjaśnione, a naukowcy traktują je jako "kolejna typowo syberyjska osobliwość". 

NASA,twitter/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej