"Bezpieczeństwo Europy zależy od siły NATO". Zbigniew Rau rozmawiał z szefową MSZ Norwegii

Współpraca dwustronna, relacje transatlantyckie, polityka wschodnia i bezpieczeństwa oraz wyzwania związane z pandemią - były głównymi tematami polsko-norweskich konsultacji szefów MSZ Polski i Norwegii: Zbigniewa Raua oraz Ine Marie Eriksen Søreide.

2021-03-02, 22:35

"Bezpieczeństwo Europy zależy od siły NATO". Zbigniew Rau rozmawiał z szefową MSZ Norwegii

Powiązany Artykuł

kontrol forum 1200 .jpg
Szwecja zamyka granicę z Norwegią. Obawa przed brytyjską mutacją koronawirusa wykrytą pod Oslo

Według komunikatu MSZ polsko-norweskie konsultacje odbyły się w formule wideokonferencji.

Czytaj także:

"W rozmowie z szefową dyplomacji Królestwa Norwegii Ine Marie Eriksen Søreide minister Zbigniew Rau podkreślił, że kluczowym obszarem wspólnoty interesów polsko-norweskich pozostaje bezpieczeństwo. Polska i Norwegia są bliskimi sojusznikami i partnerami w NATO, którzy chcą aktywnie działać na rzecz bezpieczeństwa w skali europejskiej i globalnej" - czytamy.

Z kolei szefowa norweskiego MSZ, jak podaje resort, zaznaczyła, że Norwegia wysoko ceni dialog z Polską w kwestiach bezpieczeństwa, a konsultacje w formacie wiceministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej mają dla nich istotną wartość.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

wejście do gmachu MSZ ministerstwo spraw zagranicznych free shutter 1200.jpg
Zbigniew Rau rozmawiał z nową szefową dyplomacji Estonii. "Nadzieja na owocny dialog"

Kwestia Rosji i Białorusi

W czasie rozmowy w aspekcie polityki wschodniej poruszono sytuację w Rosji i kryzys wewnętrzny na Białorusi. "Ministrowie podzielili wiele ocen w zakresie sytuacji we wschodnim sąsiedztwie, wskazując na wagę kwestii ochrony praw człowieka" - podkreśla MSZ.

Ministrowie omówili ponadto perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej, w tym w obszarze gospodarczym. "Norwegia dostrzega znaczący potencjał współpracy z Polską i jest zainteresowana jej intensyfikacją, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii związanych z zieloną transformacją" - podkreśliła minister Søreide cytowana w komunikacie.

"Wskazano, iż w aspekcie współpracy energetycznej szczególne znaczenie ma realizacja projektu Baltic Pipe, odnotowano również dobre perspektywy współpracy dwustronnej w zakresie energii odnawialnej, w tym energii wiatrowej oraz elektromobilności" - podało MSZ.

Gazociąg Baltic Pipe

"Strategiczny, z punktu widzenia polskiej transformacji energetycznej oraz bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, projekt gazociągu Baltic Pipe, jeszcze bardziej zbliży nasze kraje. Liczymy na zacieśnienie polsko-norweskiej współpracy energetycznej, która swoim zasięgiem może objąć kolejne obszary, w tym odnawialne źródła energii" - podkreślił minister Rau.

REKLAMA

Według resortu, w czasie rozmowy "wskazano również na znaczącą obecność polskiej społeczności w Norwegii, która jest ważnym elementem relacji dwustronnych, a minister Søreide podkreśliła istotny wkład polskich pracowników w rozwój gospodarczy kraju i z uznaniem odnotowała łatwość, z jaką integrują się z mieszkańcami Norwegii".

"Ważnym wątkiem rozmów była przyszłość relacji transatlantyckich. Ministrowie zgodzili się, że bezpieczeństwo Europy zależy od siły sojuszu transatlantyckiego oraz politycznego, gospodarczego i militarnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych. Na zakończenie rozmowy ministrowie wyrazili nadzieję, że konsultacje będą stanowić istotny impuls do dalszego zacieśnienia relacji dwustronnych, zwłaszcza w obliczu wyzwań związanych z pandemią COVID-19" - wskazano w komunikacie MSZ.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej