XXI wiek pod znakiem terroryzmu

Terroryści we wtorek zaatakowali czeczeński parlament. W ostatnich latach doszło do wielu zamachów terrorystycznych na całym świecie.

2010-10-19, 04:30

XXI wiek pod znakiem terroryzmu
WTC. Foto: fot. wikimedia Commons

We wtorek rano doszło do zamachu terrorystycznego na czeczeński parlament. Rosyjskie władze poinformowały o zabiciu czterech terrorystów, którzy zaatakowali gmach. Całkowita liczba zabitych i rannych nie jest znana. Wg źródeł medycznych w Groznym zginęły trzy osoby, a 15 zostało rannych.

Atak na nowojorskie World Trade Center

Największym zamachem w dziejach był atak na WTC - Światowe Centrum Handlu w Nowym Jorku. 11 września 2001 roku arabscy terroryści, posługując się porwanymi samolotami pasażerskimi, uderzyli w wieżowce WTC. W wyniku ataku zginęło blisko 3 tysiące osób. Podczas akcji ratunkowej poniosło śmierć ponad 300 strażaków i policjantów.

Trzeci porwany samolot trafił w budynek Pentagonu w Waszyngtonie, czwarty - został skierowany prawdopodobnie na Biały Dom, jednak dzięki bohaterskiej postawie pasażerów nie doleciał do Nowego Jorku i rozbił się w okolicach Pittsburga w Pensylwanii. Zamachu dokonali członkowie Al-Kaidy kierowanej przez Osamę bin Ladena.

Bomby w madryckim pociągu podmiejskim

Do największego w historii Europy zamachu terrorystycznego doszło 11 marca 2004 roku. W wyniku eksplozji 10 ładunków wybuchowych umieszczonych w pociągach podmiejskich w Madrycie zginęło 191 osób, w tym czworo Polaków. Prawie 1900 osób zostało rannych. Zamachów dokonano na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi. Odpowiedzialność za nie wzięli fanatycy islamscy powiązani z Al-Kaidą.

Samochód-pułapka na Bali

12 października 2002 roku na indonezyjskiej wyspie Bali, w mieście Kuta, doszło do eksplozji samochodu-pułapki i ataku samobójczego. Zamachu dokonano na dwa nocne kluby chętnie odwiedzane przez turystów. Zginęły 202 osoby, a ponad 300 zostało rannych. Jedną z ofiar była polska dziennikarka Beata Pawlak. Zamach przeprowadziła azjatycka organizacja fundamentalistyczna Dżimah Islamija połączona z Al-Kaidą.

Kobiety-samobójczynie w moskiewskim metrze

23 października 2002 roku uzbrojona grupa ok. 50 czeczeńskich separatystów zajęła budynek teatru muzycznego na Dubrowce w Moskwie. Zakładnikami stała się cała widownia, czyli ponad 700 osób oraz zespół aktorski i pracownicy teatru.  W wyniku operacji uwolnienia zakładników przy użyciu gazu obezwładniającego, wg oficjalnych danych, śmierć poniosło blisko 130 zakładników i 41 terrorystów. Nieoficjalne dane mówią o śmierci 300 zakładników.

6 lutego 2004 roku w moskiewskim metrze, na odcinku ze stacji Pawieleckaja do stacji Awtozawodskaja, dokonano zamachu. Zginęło 41 osób, a ponad 100 zostało rannych.  Wg oficjalnych źródeł, zamachu dokonali czeczeńscy seperatyści.

29 marca 2010 roku doszło do dwóch wybuchów na stacjach metra w centrum Moskwy - Łubianka i Park Kultury. W wyniku eksplozji bomb, które zostały zdetonowane przez dwie kobiety-samobójczynie, zginęło co najmniej 39 osób, a 102 zostały ranne. Do przeprowadzenia zamachów przyznał się przywódca zbrojnej organizacji separatystycznej Emirat Kaukaski, czeczeński komendant Doku Umarow.

Terroryści w szkole w Biesłanie

1 września 2004 roku do szkoły podstawowej w Biesłanie w Północnej Osetii wtargnęła grupa terrorystów należących do sił czeczeńskiego dowódcy Szamila Basajewa. W przeprowadzonym dwa dni później szturmie sił rosyjskich śmierć poniosło 385 osób, wśród nich 156 dzieci. Setki osób zostało rannych. W akcji poległo 11 funkcjonariuszy sił specjalnych. Zabito 32 terrorystów, jednego schwytano.

Zamach bombowy w londyńskiej komunikacji miejskiej

7 lipca 2005 roku w Londynie doszło do zamachu bombowego w metrze i miejskim autobusie. Komunikacja została sparaliżowana. W wyniku eksplozji zginęły 52 osoby, a co najmniej 700 osób zostało rannych. Wśród ofiar były trzy Polki. Do zamachu przyznała się nieznana do tej pory organizacja - Tajna Grupa Dżihadu Al-Kaidy w Europie.

Zamach na indyjski pociąg "Przyjaźń"

19 lutego 2007 roku w Indiach doszło do ataku terrorystycznego na pociąg ekspresowy Samjhauta - Przyjaźń, kursujący pomiędzy Delhi w Indiach a Lahaur w Pakistanie. Zginęło co najmniej 68 osób, wiele zostało rannych. Według indyjskiej policji, za zamachem stała grupa czterech lub pięciu osób.

26-29 listopada 2008 roku - zamach terrorystyczny w Bombaju. W serii 10 zamachów na dwa hotele i centrum kultury żydowskiej, zginęło co najmniej 195 osób, około 300 zostało rannych. Do zamachu przyznali się Mudżahedini Dekanu. Zdaniem komentatorów, to fikcyjna nazwa grupy powiązanej z pakistańskimi ekstremistami oraz Al-Kaidą Osamy bin Ladena.

Bomby na weselu w Afganistanie

17 lutego 2008 roku doszło do najkrwawszego zamachu terrorystycznego w Afganistanie od obalenia reżimu talibów w 2001 roku. Zginęło ponad 100 osób, kilkadziesiąt zostało rannych.

9 czerwca 2010 roku na południu Afganistanu 40 osób zginęło, a 77 zostało rannych w wyniku samobójczego zamachu na przyjęciu weselnym. Zamachowiec wysadził się w powietrze w pomieszczeniu, w którym zebrali się mężczyźni. Pomieszczenie, w którym przebywały kobiety nie zostało uszkodzone, ale wśród ofiar były dzieci.

Zamach na pakistańskie sanktuarium

20 września 2008 roku - zamach na hotel Marriott w Islamabadzie. Zginęło ponad 60 osób, a ponad 250 zostało rannych.

1 lipca 2010 roku w Lahore w Pakistanie doszło do zamachu na sufickie sanktuarium Data Durbar. Życie straciło 50 osób, a ponad 200 odniosło obrażenia. W świątyni znajdowało się wielu wiernych. Za atak zostali obwinieni talibowie, którzy nie uznają sufizmu. Sami ekstremiści talibscy nie przyznali się do ataku, a zarzucili zorganizowanie zamachu tajnym zagranicznym agencjom.

3 września 2010 roku w mieście Kweta w Pakistanie dokonano zamachu na szyitów biorących udział w procesji. Zginęły 73 osoby, a ponad 200 zostało rannych

Zamachy w Iraku

8 lipca 2010 roku w Bagdadzie dokonano serii zamachów samobójczych wymierzonych w szyickich pielgrzymów. Zginęło w nich 70 osób, a 400 zostało rannych.

17 sierpnia 2010 roku w Bagdadzie doszło do samobójczego ataku na ośrodek werbunku irackiej armii. Zginęło 57 osób, a 123 zostały ranne.

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej