"Wspieranie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy". Paweł Soloch o inicjatywie Trójkąta Lubelskiego
- Z perspektywy Polski i Litwy, państw będących członkami Unii Europejskiej i NATO, kwestia suwerenności Ukrainy, stabilizacji tego bardzo tego dużego kraju, leży również w naszym interesie, jako państwa sąsiadującego z Ukrainą. To, co się dzieje w tym kraju dotyczy również Litwinów - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
2021-03-06, 09:35
W czwartek doszło do pierwszego spotkania prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy w ramach Trójkąta Lubelskiego.
Powiązany Artykuł
Szef BBN: prezydent chce utrwalić wśród sojuszników wagę naszego regionu dla bezpieczeństwa Europy
Jest to forum współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą, którego powołanie ogłoszono w lipcu 2020 r. podczas spotkania szefów MSZ tych trzech państw. Przewidywane wówczas były regularne spotkania ministrów spraw zagranicznych, urzędników MSZ oraz przedstawicieli innych instytucji Polski, Litwy i Ukrainy.
Wsparcie ukraińskich aspiracji
Jak Podkreślał Paweł Soloch, celem inicjatywy jest przede wszystkim wspieranie proeuropejskich i proeuroatlantyckich aspiracji Ukrainy. Gość audycji dodał także, że idea Trójkąta Lubelskiego jest to jednocześnie nawiązaniem do kwestii związanych z pewnymi emocjami historycznym. - To odwołanie się do pamięci historycznej, budowania przyszłości wspólnej tożsamości, czyli czasów pierwszej Rzeczypospolitej. To zasługa zarówno naszego prezydenta pana Andrzeja Dudy, jak i pozostałych, ówczesnych prezydentów, na Litwie pani Dalii Grybauskaitė i pana prezydenta Petro Poroszenko, którzy jako przedstawiciele tych narodów to dziedzictwo unii europejskiej, pierwszej Rzeczpospolitej, też uznali jako dobry fundament, na którym można budować współpracę - ocenił.
Jak zaznaczył gość audycji, idea Trójkąta Lubelskiego dojrzewała i pojawia się po agresji rosyjskiej na Ukrainę i nabiera teraz dodatkowego znaczenia w związku z destabilizacją sytuacji na Białorusi, co niepokoi wszystkie trzy państwa uczestniczące w trójkącie.
REKLAMA
- Wyrazem tej współpracy, materialnym i namacalnym, jest oczywiście wspólna brygada polsko-litewsko-ukraińska (...) oczywiście nie chcemy na tym poprzestawać - mówił Paweł Soloch.
Szczyt NATO
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział także, że zbliżający się szczyt NATO będzie okazją do rozmów na temat pandemii koronawirusa i strategii Sojuszu w agendzie "odporność". Gość Polskiego Radia 24 mówił, że wpisuje się to w adaptację Sojuszu do tworzenia nowych strategii na nowe wyzwania, m.in. sytuacja i zagrożenia wynikające z pandemii COVID-19, ale też przygotowania do opracowania nowej strategii Sojuszu.
Posłuchaj
Gość audycji odniósł się również do niedawnych obchodów 30. lecia Grupy Wyszehradzkiej, podkreślał, że ta inicjatywa ciągu ostatnich 30 lat niewątpliwie posłużyła wszystkim jej uczestnikom. - To obecność w NATO i UE, ale i budowanie wspólnych stanowisk wobec kluczowych wyzwań mi.n. relokacji cudzoziemców czy inicjatywy w zakresie bezpieczeństwa - przypominał. Podkreślając, że inicjatywa V4 jest postrzegana jako osobna grupa państw z potencjałem wystarczającym, by liczyła się jej pozycja wśród partnerów w UE oraz na świecie.
- Polityka w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Prof. Kleiber: trzeba współpracować także politycznie
- Ekspert: w Grupie V4 możemy szybciej się rozwijać i być bardziej skuteczni w Unii Europejskiej
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Cafe Armia
Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Paweł Soloch
Data emisji: 06.03.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 08.35
PR24/ka
Polecane
REKLAMA