Wydarzenia marcowe. Prof. Eisler: wystarczyła mała iskra żeby ta beczka prochu wybuchła
- Beczka prochu narastała. Przyczyną wybuchu mogły być decyzje nawet prozaiczne. Tak było ze zdjęciem Dziadów. Nie był to przecież pierwszy zdjęty spektakl. Jednak to on zapisał się w historii Polski jako przyczynek wybuchu wydarzeń marcowych - powiedział o wydarzeniach z marca 1968 roku prof. Jerzy Eisler, historyk.
2021-03-07, 17:12
8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW.
Powiązany Artykuł
Marzec '68 - bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju
"Beczka prochu"
Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że przyczyną wszystkich wybuchów i demonstracji przeciw PRL była jakość życia Polaków. Na szczęście w 1968 w czasie tzw. wydarzeń marcowych nie było ofiar śmiertelnych, ale w pewnym sensie można powiedzieć, że zawsze chodziło o to samo. Gdyby w całej historii PRL życie społeczne, gospodarcze i politycznie nie sprawiało problemów, to nie byłoby wydarzeń marcowych i innych protestów znanych z historii - powiedział prof. Eisler.
- Za każdym razem był to sprzeciw wobec negatywnych zjawisk. Beczka prochu narastała. Przyczyną wybuchu mogły być decyzje nawet prozaiczne. Tak było ze zdjęciem Dziadów. Nie był to przecież pierwszy zdjęty spektakl. Jednak to on zapisał się w historii Polski jako przyczynek wybuchu wydarzeń marcowych - dodał.
- "Pomożecie?" – propagandowe hasło komunistów
- "W Warszawie iskra, zróbmy z niej płomień". Wrocławski Marzec '68
Zdaniem historyka o takim stanie rzeczy świadczy także powszechność buntu młodych, którzy nie do końca zdawali sobie sprawę z prawdy o PRL. - Rok 1968 jest buntem studentów, ale to także bunt młodzieży i pierwszego pokolenia urodzonego i wychowanego w Polsce po II wojnie światowej. Ci ludzie nie znali wszystkich niesprawiedliwości społecznych i okropności, które przyniosła okupacja. Dla nich punktem odniesienia była mała stabilizacja w Polsce - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Jerzy Eisler (Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie)
Data emisji: 07.03.2021
Godzina emisji: 17.34
dz
Polecane
REKLAMA