Wiceminister Buda: do sierpnia Polacy zdecydują o przekazaniu ich składek emerytalnych z OFE do ZUS lub IKE
- Projekt ustawy regulującej problem programu OFE zmarginalizowanego w latach 2013 - 2014, daje Polakom możliwość wyboru gdzie chcą powierzać swoje pieniądze na przyszłą emeryturę. Rząd nie rekomenduje jaką drogę wybrać - powiedział Waldemar Buda wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2021-03-16, 17:45
Wiceminister Buda podkreślił, że nowy projekt ustawy, który dopiero będzie czytany w Sejmie, jest reakcją na stan w jaki rząd Zjednoczonej Prawicy zastał po częściowej likwidacji i marginalizacji emerytalnego programu OFE z lat 2013-2014, co zrobił rząd PO-PSL.
Przypomniał, że to właśnie wtedy, bez zgody Polaków przelano połowę ich pieniędzy z OFE do ZUS, a reszta ich składek płaconych na OFE, trafiała do ZUS (tzw. "suwak"), gdzie miały być gromadzone aż do czasu osiągnięcia przez ubezpieczonego wieku emerytalnego.
Wiceminister Waldemar Buda podkreślił, że rząd nikogo nie będzie namawiał ani na powierzenie ZUS pieniędzy z OFE, ani na ich przetransferowanie do IKE. To ma być w pełni suwerenna decyzja Polaków, którzy po likwidacji OFE powinni wreszcie odzyskać kontrolę nad swoimi środkami. Choć jego zdaniem z perspektywy 20-25 lat korzystniejsze będzie przelanie pieniędzy z OFE do IKE.
Powołał się przy tym na fakt, że coroczna waloryzacja emerytur zależy od kondycji gospodarki, o czym można się było przekonać np. w latach 90. XX wieku. I choć w ostatnich latach waloryzacja była wyraźna i korzystna dla ubezpieczonych, to nikt nie wie co się wydarzy w kolejnych dekadach. Dlatego choć w ujęciu rocznym może się zdarzyć, że stopa zwrotu może być wyższa z ZUS niż z IKE, to w dłużej perspektywie może być inaczej, co zależy od tego gdzie środki z IKE będą inwestowane.
REKLAMA
Waldemar Buda przypomniał, że IKE ma dwie ogromne zalety: te pieniądze można dziedziczyć, a po osiągnieciu wieku emerytalnego możliwa będzie wypłata całości środków z IKE. W obu tych przypadkach gromadzenie pieniędzy w ZUS, nie daje takich możliwości, swobodnego decydowania o gromadzonym latami kapitale.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA
REKLAMA