Efektywność polityki migracyjnej w UE. Wiceszefowie MSZ i MSWiA wzięli udział w debacie
Pogłębienie współpracy z państwami trzecimi jako niezbędny element zwiększenia efektywności unijnej polityki migracyjnej - to główny temat dyskusji, którą przeprowadzili w sprawie migracji unijni ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych. Polskę reprezentowali wiceministrowie Paweł Jabłoński (MSZ) oraz Bartosz Grodecki (MSWiA).
2021-03-15, 21:07
Powiązany Artykuł
Duży spadek liczby wniosków azylowych w UE. Migracje ogranicza pandemia
W dyskusji podkreślono konieczność wzmocnienia kroków na rzecz przeciwdziałania pierwotnym przyczynom migracji. Ministrowie ocenili, że pomoc rozwojowa Unii Europejskiej, w połączeniu ze wsparciem innych partnerów i inwestycjami prywatnymi, powinna przyczynić się do pobudzenia rozwoju gospodarczego w krajach rozwijających się.
- Pakt migracyjny. Szefowa KE zapowiedziała ścisłą współpracę z Grupą Wyszehradzką
- Nielegalni migranci forsują kanał La Manche. W odpowiedzi Europa zaostrza środki
Kluczowe jest także wzmacnianie stabilizacji politycznej oraz poprawa ochrony granic i zwalczanie grup przestępczych zajmujących się przemytem ludzi - podkreślono.
Powiązany Artykuł
Brudziński na forum PE mówi o pomocy migrantom. Daje za przykład Polskę
- Nikt w Unii Europejskiej nie powinien zapominać, że migracje odbywają się nie tylko z południa na północ, ale także na innych kierunkach. Polska ochrania jedną z najdłuższych lądowych granic zewnętrznych Unii Europejskiej, która poddawana jest stałej presji migracyjnej ze wschodu. Zapewnienie bezpieczeństwa na wschodniej granicy Unii Europejskiej jest jednym z priorytetów polskiej polityki bezpieczeństwa w ramach wspólnoty europejskiej - wskazał wiceminister Paweł Jabłoński.
REKLAMA
Jak podało w komunikacie po dyskusji Ministerstwo Spraw Zagranicznych, obecnie w Polsce przebywa ponad milion Ukraińców i Białorusinów, którzy zdecydowali się opuścić swoje kraje w poszukiwaniu lepszych i niezagrażających im warunków do życia. Dla niejednokrotnie uciekających przed wojną i przemocą uchodźców Polska jest miejscem, w którym znajdują bezpieczeństwo i schronienie.
"Skupiamy się na zmniejszaniu presji migracyjnej"
Wiceszef dyplomacji przypomniał także, że Polska, we współpracy z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, podejmuje działania ograniczające migrację z kierunku libijskiego i z Sahelu.
- Skupiamy się na zmniejszaniu presji migracyjnej, także poprzez walkę ze skutkami pandemii COVID-19, która zwiększa tę presję. Równolegle Polska wspiera władze Libii w zwiększaniu skuteczności krajowych instytucji w operacjach zarządzania granicami, m.in. poprzez rozwijanie zdolności poszukiwawczych oraz ratowniczych, w celu przeciwdziałania przemytowi ludzi - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.
pb
REKLAMA
REKLAMA