Największe koszty pandemii poniosą młodzi ludzie. W skali globalnej to dziesiątki bilionów dolarów

Globalny długoterminowy koszt wpływu pandemii na osoby młode wyniesie 44 bln dolarów – szacuje w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków wpływ COVID-19 w przypadku młodego pokolenia najbardziej odczują: rynek pracy i edukacja oraz ochrona zdrowia.

2021-03-16, 13:13

Największe koszty pandemii poniosą młodzi ludzie. W skali globalnej to dziesiątki bilionów dolarów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Halfpoint

W raporcie  "Corona generation. Growing up in a pandemic" koszty pandemii COVID-19 dla młodego pokolenia zostały przedstawione w podziale na trzy obszary: edukację, zdrowie oraz rynek pracy. Jak pokazała analiza, w krótkim okresie koszty wyniosą 1,7 bln dolarów, a złożą się na to koszty ochrony zdrowia psychicznego oraz skutki wzrostu bezrobocia wśród młodych.

Jak zaznaczyli analitycy, w kontekście ograniczenia dostępu do edukacji spodziewany jest spadek wynagrodzeń o 6,2 proc., który obejmie cały okres zatrudnienia młodego pokolenia, czyli ok. 45 lat. Z kolei długoterminowe oddziaływanie na rynek pracy to niższe przez 15 lat pensje młodych pracowników o 4 proc. względem "normalnych" czasów.


Powiązany Artykuł

nastolatka młodzież smutek depresja 1200.jpg
KE: w Unii z powodu pandemii ubyło 6 mln miejsc pracy. Bezrobocie uderza głównie w młodych

Straty edukacyjne gorzej sytuowanych

"Wśród szacowanych na 44 bln dolarów kosztów długoterminowych najważniejszym elementem jest wynikający z ograniczenia dostępu do edukacji i obliczany na 21 bln dolarów spadek przyszłych dochodów mierzony na przestrzeni 45-letniej kariery zawodowej młodych pracowników" – czytamy w raporcie.

Drugą istotną składową są obliczane na 15,5 bln dolarów koszty wzrostu trwałego bezrobocia, a także szacowane na 5,7 bln dolarów koszty wynikające ze spadku wynagrodzeń młodych pracowników w nadchodzącym 15-leciu.

REKLAMA

Według analityków strata edukacyjna spowodowana pandemią ma źródło przede wszystkim w takich czynnikach, jak czasowe lub permanentne zamknięcie szkół, zdalne nauczanie będące w świetle badań mniej skuteczną formą przekazywania wiedzy niż tradycyjne lekcje, a także pogłębienie różnic edukacyjnych między gorzej sytuowanymi grupami społecznymi, a tymi bardziej uprzywilejowanymi. Zależnie od kontekstu kulturowego, w wybranych krajach i regionach większej straty edukacyjnej mogą doświadczyć młode kobiety.

Niższe pensje przez całe życie

Autorzy raportu przytoczyli szacunki, z których wynika, że dzisiejsi przedstawiciele młodego pokolenia będą w przyszłości zarabiać o ponad 6 proc. mniej w związku z reperkusjami pandemii.


Powiązany Artykuł

forum młodzież maseczki koronawirus 1200.jpg
Eksperci PIE: młodzi pracownicy w Polsce w lepszej sytuacji niż ich rówieśnicy w UE

"Jeśli zsumujemy stratę w postaci niższych przyszłych płac młodych ludzi, to otrzymamy kwotę 465,8 mld dolarów w skali roku, co stanowi ponad 0,5 proc. światowego PKB, zaś biorąc pod uwagę cały cykl życia zawodowego (45 lat), COVID-19 spowoduje, że młodzi ludzie będą zarabiać prawie 21 bln dolarów mniej" – przewidują analitycy PIE, według których największej straty doświadczą absolwenci uczelni wyższych – w przypadku mężczyzn sięgnie ona 56 tys., a kobiet – 43 tys. dolarów.

Zdrowie psychiczne też kosztuje

Podkreślono, że oprócz pogorszenia sytuacji życiowej osób młodych oraz kosztów społecznych z tego wynikających, również spadek dobrostanu psychicznego niesie za sobą wymierne koszty ekonomiczne.

REKLAMA

Zdaniem ekspertów PIE całkowity roczny wzrost kosztów spowodowanych rosnącymi problemami w sferze zdrowia psychicznego związanymi z COVID-19 wynosi 0,49 proc. globalnego PKB, co przekłada się na 407 mld dolarów, z czego 185,5 mld to bezpośrednie dodatkowe wydatki w sektorze opieki zdrowotnej, 79,6 mld stanowią koszty ponoszone na wzmocnienie programów zabezpieczenia społecznego, zaś dalsze 141,9 mld to koszty pośrednie będące skutkiem niższego zatrudnienia oraz spadku produktywności.

"Koszty COVID-19 w zakresie zdrowia psychicznego wahają się w zależności od regionu i wynoszą 0,53 proc. PKB na Bliskim Wschodzie i w Afryce, 0,52 proc. PKB w Azji Wschodniej i Pacyfiku, 0,49 proc. PKB w Europie i Azji Środkowej, 0,44 proc. PKB w Ameryce Północnej, 0,41 proc. PKB w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oraz 0,38 proc. PKB w Azji Południowej" – wyliczyli eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej