Specjalne certyfikaty ułatwią podróżowanie? Dziś propozycja KE ws. "paszportów" szczepień
Komisja Europejska ma dziś przedstawić certyfikaty szczepień, które mają ułatwić podróżowanie w czasie pandemii. Na ich wprowadzenie naciskały kraje Południa Europy, którą chcą ożywić przemysł turystyczny.
2021-03-17, 05:37
To będzie dokument określający medyczną sytuację jego właściciela i pozwalający na podróże bez konieczności odbycia kwarantanny. Są trzy informacje, które mają się znaleźć na certyfikacie. - Czy dana osoba została zaszczepiona przeciw COVID-19, czy ma negatywny wynik testu, lub czy przeszła już koronawirusa - powiedział rzecznik Komisji Eric Mamer przyznając, że jest kilka pytań, które wymagają odpowiedzi.
Powiązany Artykuł
Nieoficjalnie: część komisarzy chce, by na certyfikacie szczepionkowym były tylko preparaty uznane w Unii
Które szczepionki będą uznawane?
Chodzi między innymi o to, czy certyfikaty będą wydawane tylko tym osobom, które otrzymały preparaty autoryzowane w Unii. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że w tej sprawie toczyły się w Komisji Europejskiej dyskusje.
Bo wymóg dotyczący tylko tych autoryzowanych szczepionek oznaczałby, że osoby zaszczepione chińskim czy rosyjskim preparatem takiego certyfikatu by nie otrzymały. A to - jak mówił brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z ekspertów - mogłoby doprowadzić do dyskryminacji obywateli Słowacji i Węgier, które kupiły rosyjskie szczepionki, a Budapeszt dodatkowo także te chińskie. - Jest na razie zapis, które zdaje się godzić te kwestie - dodał ekspert.
Kilka miesięcy prac
Jak ustaliła Beata Płomecka certyfikaty poświadczające zaszczepienie przeciw koronawirusowi autoryzowaną w Unii szczepionką byłyby automatycznie uznawane w całej Wspólnocie. Ale kraje mogłyby, jeśli zechcą, zwalniać z kwarantanny także te osoby, które zostały zaszczepione preparatami nieautoryzowanymi w Unii.
Taka jest na razie propozycja Komisji Europejskiej, ale teraz ostateczny kształt przepisów będzie zależał od unijnych krajów, później musi być też jeszcze zatwierdzony przez Parlament Europejski. Jeden z unijnych urzędników powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że prace na certyfikatami mogą potrwać 2-3 miesiące. W tym czasie unijne kraje powinny przygotować się technicznie do całej operacji.
ms
REKLAMA