"Donald Tusk nie sprostał sytuacji". Publicyści o tajnej naradzie po katastrofie smoleńskiej
- Wygląda na to, że Edmund Klich specjalnie został pozbawiony doradztwa, aby wybrać procedury i konwencję, które nie są zbyt korzystne dla Polski, ale odpowiadają Rosjanom - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), który z prof. Jackiem Reginią-Zacharskim (Uniwersytet Łódzki) i Miłoszem Manasterskim (Agencja Informacyjna) komentował nagrania z tajnej narady u Donalda Tuska.
2021-03-20, 10:00
Prof. Jacek Reginia-Zacharski wskazywał w Polskim Radiu 24, że obraz, który wyłania się z nagrań z narady u Donalda Tuska, jest uderzający.
- Edmund Klich w chwili jednej z najpoważniejszych katastrof w historii współczesnej państwa, zostaje wysłany do Rosji i pozostawiony sam sobie. Wstrząsające jest, że musiał prosić Rosjan nawet o samochód, żeby być mobilnym na terenie Federacji Rosyjskiej. Takie kwestie powinno załatwiać państwo polskie - powiedział politolog.
Posłuchaj
Profesor zwracał uwagę na to, że "przerażający jest fakt, że szef polskiego rządu nie miał nawet minuty czasu na rozmowę z Klichem w tak nadzwyczajnej sytuacji". - Edmund Klich na dosyć długi czas został pozbawiony nawet łączności szyfrowanej. To kuriozalne i nieodpowiedzialne - ocenił gość Polskiego Radia 24.
- Można odnieść wrażenie, że Edmund Klich nie został wysłany do Rosji po to, aby wyjaśnić coś ws. katastrofy smoleńskiej, ale tylko dlatego, że wypadało kogoś tam wysłać. Polska zachowała się jakby nie chciała tej sprawy rozwiązać - dodał profesor.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Sellin o nagraniach narady u Tuska: mieliśmy katastrofę państwa polskiego
"Donald Tusk i polski rząd skapitulował"
Miłosz Manasterski podkreślał na naszej antenie, że "katastrofa smoleńska zapisała się w historii Polski, Europy i świata". - W chwili, gdy tracimy głowę państwa i elity, powinien nastąpić zmasowany "atak" polskich urzędników i specjalistów w celu wyjaśnienia sprawy. Rząd Donalda Tuska temu nie sprostał - powiedział.
- Ze względu na samą mentalność Rosjan i to jak funkcjonuje Rosja, Donald Tusk powinien rozmawiać ze stroną rosyjską nie jako głowa bezbronnego państwa, które nie wie co robić, ale na zasadach partnerskich, pokazując swoją siłę i angażując zasoby NATO - tłumaczył.
Czytaj także:
- [WYWIAD] "Jeśli chodzi o badanie katastrofy smoleńskiej, można było osiągnąć więcej". Edmund Klich o "naradzie u Tuska"
- Szef MON o nagraniach z narady u Tuska: smoleńskim śledztwem powinien znów zająć się prokurator
- "To ociera się o zdradę stanu". Magdalena Merta o działaniach Donalda Tuska po katastrofie smoleńskiej
Artur Wróblewski podkreślał, że polski rząd z premierem Donaldem Tuskiem na czele skapitulował w 2010 roku, oddając inicjatywę stronie rosyjskiej.
- A nawet nie tyle co skapitulował, a sabotował działania mające na celu wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej - dodał politolog.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania debaty.
* * *
Audycja: "Debata w PR 24"
Prowadził: Jerzy Jachowicz
Goście: Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna), prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), Artur Wróblewski (politolog, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 20.03.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 09.06
ks
Polecane
REKLAMA