Artyści w dobie pandemii. Elżbieta Wrotnowska-Gmyz: wielu podjęło prace dorywcze
- Pandemia koronawirusa była szokiem nie tylko dla kultury, ale i dla jej odbiorców - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
2021-03-21, 11:00
Funkcjonowanie dzięki wsparciu finansowemu bliskich, powszechny lęk przed przyszłością, chęć zmiany zawodu - taki obraz sytuacji artystek i artystów teatru w czasie pandemii COVID-19 wyłania się z zakrojonych na szeroką skalę badań tej grupy zawodowej. Instytut Teatralny zaprezentował raport na ten temat.
- Już na początku lockdownu, artyści znaleźli się w sytuacji szoku, a najbardziej ucierpiały teatry prywatne. Te publiczne, po pierwszym szoku, jakoś się podniosły, przeniesiono się do sieci, ale wielu artystów podjęło też prace dorywcze - mówiła dyrektor Instytutu.
Posłuchaj
Analizując wyniki badania Instytutu Teatralnego widać wyraźnie, że nawet znoszenie obostrzeń sanitarnych i powrót do grania dla "żywej" publiczności nie spowodowały u zdecydowanej większości twórców teatralnych poczucia "powrotu do normalności".
REKLAMA
Troje na czworo z nich (74 proc.) uznało, że nie udało im się powrócić do pracy w wymiarze godzin sprzed pandemii. Dwie trzecie artystek i artystów chce przygotować się na podobne sytuacje w przyszłości, ale wielu z nich nie wie jeszcze jak skutecznie zrealizować ten plan. Najczęściej wskazywaną metodą przygotowującą na przyszłe problemy jest zmiana branży lub zawodu.
***
Audycja: "Rozmowa Kulturalna"
Prowadzący: Magdalena Piejko
Gość: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego)
REKLAMA
Data emisji: 21.03.2021
Godzina: 08.36
Polecane
REKLAMA