Nawet 200 mln dawek rocznie. Niemcy szykują się do produkcji własnej szczepionki

Christian Hartel, szef koncernu chemicznego Wacker, zasugerował, że niemiecka szczepionka CureVac mogłaby rozładować zator w kampanii szczepień spowodowany czasowym wstrzymaniem stosowania preparatu AstraZeneca. Jak podkreśla niemiecki dziennik "Frankfurter Rundschau" - to dobra wiadomość. Na drodze do realizacji tych ambicji stoi jeszcze procedura autoryzacji EMA.

2021-03-23, 08:21

Nawet 200 mln dawek rocznie. Niemcy szykują się do produkcji własnej szczepionki
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: CureVac, materiały prasowe

Jak poinformował Christian Hartel, którego firma będzie fizycznie produkować szczepionki CureVac, opracowane przez naukowców z Tybingi, Europejska Agencja Leków (EMA) może udzielić pozytywnej opinii produktowi jeszcze przed początkiem maja. Czyli znacznie wcześniej, niż przewiduje to harmonogram.

Pełna moc produkcyjna w lipcu

Powiązany Artykuł

astrazeneca pap 1200 .jpg
Schreiber o szczepionkach: w UE toczy się gra, niektóre media dokładają cegiełkę

Koncern Wacker chce w związku z tym już w pierwszej połowie bieżącego roku ruszyć z produkcją szczepionek i osiągnąć pełne moce w lipcu. Oznaczałoby to rocznie 100 milionów dawek produktu schodzących z linii produkcyjnej w samym tylko bawarskim przedsiębiorstwie. Oprócz niego CureVac mają też dostarczać na europejski rynek Bayer z Nadrenii i szwajcarski Novartis.

Czytaj także:

Zapowiedzi producenta entuzjastycznie skomentował dziennik "Frankfurter Rundschau": Byłaby to dobra wiadomość (...). Mówi się o poważnych skutkach ubocznych szczepionki (AstraZeneca). Nic z tego nie zostało jeszcze udowodnione. Ale mimo wszystko: inna szczepionka na rynku bardzo by pomogła".

REKLAMA

Alternatywa dla AstraZeneki

Christian Hartel podkreślił, że jego firma mogłaby docelowo nawet podwoić produkcję - do 200 mln dawek rocznie. Słowa te padły w czasie, gdy część krajów, na skutek pojawiających się informacji o powikłaniach po szczepieniu, wstrzymała szczepienia brytyjsko-szwedzkim preparatem.

Powiązany Artykuł

shutter laboratorium badania szczepionka 1200.jpg
Szczepionka AstraZeneca. Amerykańskie badania potwierdzają jej bezpieczeństwo i skuteczność

Jednak Europejska Agencja Leków (EMA) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziły szybko, że AstraZeneca jest "skuteczna i bezpieczna". Także badania przeprowadzone w USA wykazały, że AstraZeneca ma 79 proc. skuteczności w zapobieganiu objawowej postaci tej choroby i w 100 proc. chroni przed jej ciężkim przebiegiem.

Przyśpieszona procedura

EMA rozpoczęła przyśpieszoną ocenę CureVac w połowie lutego. Przedsiębiorstwo biotechnologiczne z Tybingi odpowiedzialne za opracowanie formuły szczepionki spodziewa się jednak, że proces nie zostanie ukończony przed końcem drugiego kwartału (koniec czerwca). Ocenę komplikuje pojawianie się nowych wariantów wirusa.

Umowa zawarta przez Komisję Europejską z CureVac w listopadzie 2020 r. opiewa na 225 mln dawek, z opcją dodatkowych 180 mln. Preparat ten jest oparty na technologii mRNA, podobnie jak produkty BioNTech-Pfizer i Moderny.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej