Komisja PE wzywa do oczyszczenia Bałtyku z broni chemicznej i wraków statków. Przyjęto rezolucję w tej sprawie

Komisja petycji Parlamentu Europejskiego wezwała do oczyszczenia Bałtyku z wraków statków i broni chemicznej z czasów II wojny światowej - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Z inicjatywy Anny Fotygi i Kosmy Złotowskiego deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie. Dokument ma być poddany pod głosowanie na sesji plenarnej w przyszłym miesiącu.

2021-03-23, 18:09

Komisja PE wzywa do oczyszczenia Bałtyku z broni chemicznej i wraków statków. Przyjęto rezolucję w tej sprawie
Wrak zatopiony w Morzu Bałtyckim. Foto: andscha/shutterstock.com

- To tykająca bomba ekologiczna i najwyższy czas, by Unia Europejska zajęła się tym problemem na poważnie, podjęła współpracę z organizacjami międzynarodowymi, między innymi z NATO i zapewniła odpowiednie finansowanie tego przedsięwzięcia - powiedział europoseł Kosma Złotowski.

O konkretne działania zaapelowała europosłanka Anna Fotyga. - Państwa, które dziś dotyka ten problem, w większości były ofiarą właścicieli broni, która po wojnie została zatopiona w Bałtyku. Kompleksowość, skala i zagrożenia związane z zatopioną bronią wymagają podjęcia działań na szczeblu europejskim - dodała Anna Fotyga.

Powiązany Artykuł

morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Ocal Bałtyk, nim zatęsknisz. "Nim morze przestanie oddychać"

W rezolucji przypomniano, że od zakończenia II wojny światowej do Bałtyku wyrzucono co najmniej 50 tysięcy ton broni konwencjonalnej i chemicznej zawierającej niebezpieczne substancje takie jak gaz musztardowy i gaz łzawiący, chemikalia paraliżujące i duszące.

Toksyczne substancje na dnie morza


Europosłowie napisali, że ta amunicja ulega powolnej degradacji, zaś toksyczne substancje wyciekające do wody stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, dla ekosystemów morskich i różnorodności biologicznej, a także dla działalności gospodarczej w regionie.

REKLAMA

"Bałtyk jest morzem półzamkniętym o powolnym przepływie wody i bardzo niskiej zdolności samooczyszczania. Jest uważane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, w którym występuje spadek zawartości tlenu w głębinach. Społeczność międzynarodowa nie ma wiarygodnych informacji na temat ilości, charakteru i lokalizacji usuwanej amunicji ze względu na słabą dokumentację tych działań i niewystarczające badania dna Morza Bałtyckiego" - napisano w rezolucji. Deputowani wezwali do monitorowania zatopionej amunicji oraz do odtajnienia informacji dotyczących miejsca zatopienia broni.

To kolejny apel o oczyszczenie Morza Bałtyckiego. W ubiegłym tygodniu, z inicjatywy europosłanki Anny Fotygi, deputowani wysłali list do Komisji Europejskiej w tej sprawie i zwrócili uwagę na konieczność współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim.

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej