Co ze święceniem pokarmów w dobie pandemii? Triduum Paschalne a obostrzenia
W czwartek rozpocznie się Triduum Paschalne. Wielki Tydzień i tegoroczna Wielkanoc, podobnie jak w ubiegłym roku, upłyną pod znakiem obostrzeń związanych z pandemią. Jakie są wytyczne na ten wyjątkowy dla katolików czas?
2021-03-30, 08:55
- Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa
- Rozpoczyna się wieczorną mszą w Wielki Czwartek, kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej
- Z powodu epidemii koronawirusa Episkopat przygotował sugestie do wykorzystania przez biskupów diecezjalnych, jak przygotować liturgię świąt wielkanocnych
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje nowy limit osób w miejscach kultu religijnego - jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu minimum 1,5 m odległości.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zwrócił się do duchownych o zwiększenie liczby nabożeństw i przypomniał, że wciąż obowiązuje udzielona z racji pandemii dyspensa od obowiązku uczestnictwa w liturgii w uroczystości, niedzielę i święta nakazane, a rozwiązaniem może być duchowa łączność przez media.
Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP przygotowała propozycję ujednoliconych wskazań liturgicznych na Wielki Tydzień 2021 r. W informacji przekazanej przez biuro prasowe episkopatu wskazano, że nie jest to oficjalny dokument komisji czy Konferencji Episkopatu Polski.
"Przy zachowaniu przepisów sanitarnych można zachować większość zwyczajnych obrzędów liturgicznych Wielkiego Tygodnia, stosując odpowiednie ograniczenia (jak np. uproszczona procesja z palmami, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i wystawienie w Grobie Pańskim, błogosławieństwo paschału, błogosławieństwo wody chrzcielnej, pokropienia itp.)" - napisano.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Sprawdź obowiązujące restrykcje i jak będzie wyglądać liturgia
Liturgia Triduum Paschalnego
Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów umożliwia ordynariuszom ewentualne przesunięcie mszy Krzyżma Świętego na inny termin. Wyjątkowo wszyscy księża mają pozwolenie na odprawienie w Wielki Czwartek nabożeństwa bez udziału wiernych.
We mszy Wieczerzy Pańskiej zaleca się pominięcie obrzędu mandatum (obmycia nóg) oraz pominięcie procesji po liturgii i przechowywanie Najświętszego Sakramentu w tabernakulum.
W Wielki Piątek zaleca się dodanie jako przedostatniego wezwania modlitwy powszechnej "za znajdujących się w sytuacji zagrożenia, chorych i zmarłych". Akt adoracji Krzyża przez pocałunek wykonywany ma być wyłącznie przez celebransa.
Zaleca się rezygnację z przygotowania Grobu Pańskiego, zwłaszcza jeśli nie uda się go zbudować w przestrzeni umożliwiającej zachowanie wiernym odpowiednich odległości przy adoracji.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Abp Gądecki: zwracam się z apelem o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas celebracji liturgicznych
Co ze święceniem pokarmów?
W Wielką Sobotę tradycyjne błogosławienie pokarmów ewentualnie odbywać się może na powietrzu przed świątynią, z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Uczestniczyć powinni jedynie przedstawiciele rodzin.
Błogosławić pokarmy można samemu, podczas rodzinnej modlitwy przed wielkanocnym śniadaniem. Zaleca się, by błogosławił pokarmy ojciec. Przykładowe formuły błogosławieństw udostępnione są m.in. na diecezjalnych stronach internetowych.
- "Niech fundamentem rodzin będzie ewangeliczna wizja małżeństwa". Specjalne przesłanie papieża do Polaków
- Rok Rodziny "Amoris laetitia". Przewodniczący Episkopatu: zasługuje na całoroczne świętowanie
Podczas Wigilii Paschalnej rekomenduje się, by obrzędy liturgii światła celebrować w świątyni, a do poświęcenia ognia wykorzystać odpowiednią świecę lub znicz. Zaleca się rezygnację z procesji rezurekcyjnej, ewentualnie sam kapłan może wyjść przed świątynię i tam pobłogosławić Najświętszym Sakramentem parafię.
REKLAMA
Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zachęca, by ci, którzy w żaden sposób nie mogą uczestniczyć w Wigilii Paschalnej sprawowanej w kościele, odmówili Godzinę Czytań przewidzianą na Niedzielę Wielkanocną.
Źródło: ekai.pl / episkopat.pl / PAP
Opracowanie: ks
REKLAMA