"Z głoszeniem Ewangelii związane są prześladowanie i krzyż". Papież odprawił Mszę Krzyżma

Papież Franciszek w bazylice watykańskiej odprawił Mszę Krzyżma Świętego. Powiedział zgromadzonym duchownym, że głosząc Ewangelię, nie głoszą samych siebie, lecz Jezusa Chrystusa, któremu służą.

2021-04-01, 12:14

"Z głoszeniem Ewangelii związane są prześladowanie i krzyż". Papież odprawił Mszę Krzyżma

W mszy udział wzięli kardynałowie i biskupi, przełożeni Sekretariatu Stanu i duchowni diecezji rzymskiej, którzy odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Papież pobłogosławił święte oleje używane do sprawowania sakramentów w czasie całego roku liturgicznego. W katechezie powiedział, że głoszenie Ewangelii jest zawsze związane z przyjęciem konkretnego krzyża. Podkreślił, że słowa pełne pogardy rozpętały przemoc przeciwko Jezusowi.

W homilii papież zauważył, przywołując fragment Ewangelii, iż w ludziach słuchających Jezusa dokonała się przemiana uczuć, a zachwyt trwał krótko. Jak mówił, "rozeszło się jak wirus" pytanie: "Czy nie jest to syn Józefa?".

Powiązany Artykuł

papiez Watykan pap 1200.jpg
Papież: pamiętajcie o ukrzyżowanych współcześnie - ofiarach wojen, dyktatur, przemocy i aborcji

- To jeden z tych dwuznacznych zwrotów, które czasem padają mimochodem. Można go użyć, by wyrazić z radością: jakże to cudowne, że ktoś o tak skromnym pochodzeniu przemawia z takim autorytetem - zaznaczył Franciszek. Ale, jak wskazał, "inna osoba może go użyć, by powiedzieć z pogardą: A ten, skąd się wziął? Za kogo się uważa?".

Zdaniem papieża słowa te "zawierały zaczyn przemocy, która rozpętała się przeciwko Jezusowi". Franciszek mówił, że Jezusowi towarzyszyły przed śmiercią słowa: "Niech sam się ocali", "Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi".

REKLAMA

Furia i zaciekłość gniewu

- Szybkość, z jaką rozpętała się furia i zaciekłość gniewu, zdolna, by zabić Pana w tej właśnie chwili, pokazuje nam, że zawsze jest to godzina. I tym chcę się właśnie dziś z wami podzielić, drodzy kapłani: że godzina radosnego głoszenia i godzina prześladowania i krzyża są ze sobą powiązane - oświadczył papież.

Powiązany Artykuł

msza shutterstock_1027460902 1200.jpg
Co z kościołami w Wielkanoc? Episkopat publikuje zalecenia liturgiczne na Wielki Tydzień

Zwrócił uwagę, że można postawić pytania: "Dlaczego Jezus przyjął całą mękę: przyjął zdradę i opuszczenie przez swych przyjaciół już podczas Ostatniej Wieczerzy, czy zaakceptował bezprawne uwięzienie, wyrok w trybie doraźnym, nieproporcjonalne orzeczenie, niegodziwość bezpodstawnych policzków i plwocin?".

- Ponieważ nastała jego godzina, przyjął krzyż w całej pełni. W krzyżu bowiem nie ma dwuznaczności. Krzyż nie podlega negocjacjom - powiedział Franciszek.

pg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej