Wyrok Trybunału. Będzie reforma KRUS?
Trybunał Konstytucyjny uznał, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników - bez względu na ich status materialny - jest niezgodne z konstytucją.
2010-10-26, 12:00
Posłuchaj
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie skierował poprzedni rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.
W ocenie RPO, którą przedstawił Lesław Nawacki z Biura Rzecznika, według konstytucyjnej zasady sprawiedliwości społecznej, zobowiązania poszczególnych osób powinno być uzasadnione sytuacją, w jakiej się znajdują.
Sprawę składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników regulują przepisy ustawy z 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z nimi, składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa niezależnie od przychodów rolników.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o składkach zdrowotnych rolników mają być zmienione w ciągu 15 miesięcy.
REKLAMA
Przedstawiciel Sejmu poseł Jacek Żalek poparł wniosek rzecznika praw obywatelskich, dodając, że coraz więcej osób korzysta z systemu opieki zdrowotnej, a coraz mniej składa się na jego utrzymanie, bo zmienia sie struktura demograficzna społeczeństwa. Przybywa ludzi starych, a ubywa aktywnych zawodowo, którzy zasilają system składkami.
Również prokurator generalny Andrzej Seremet uznał, że świadczenie opieki zdrowotnej dla wszystkich rolników w całości ze środków publicznych narusza zasadę równości wobec prawa. Zwrócił uwagę, że emeryci i renciści płacą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, niezależnie od wysokości dochodów.
Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiada, że w ciągu 15 miesięcy zostaną wprowadzone zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych tak, aby była ona konstytucyjna. Zdaniem Sawickiego sprawa ta dotyczy nie tylko rolników. Minister zwrócił uwagę, że emeryci i renciści płacą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, niezależnie od wysokości dochodów.
rk
REKLAMA
REKLAMA