Wniosek do TSUE przeciw Polsce. Prof. Kleiber: źródłem problemu jest rozumienie praworządności

- Nie widzę powodów, dla których można kwestionować naszą praworządność, ale politycy europejscy mają inne zdanie, bo rozumieją inaczej praworządność. Jest to problem, który nie ma dobrego rozwiązania. Najnowsza historia uczy nas, że ten spór może trwać w nieskończoność, bo wynika to z niejasnych zapisów w umowach europejskich - powiedział o wniosku Komisji Europejskiej przeciwko Polsce prof. Michał Kleiber.

2021-04-02, 14:32

Wniosek do TSUE przeciw Polsce. Prof. Kleiber: źródłem problemu jest rozumienie praworządności
Prof. Michał Kleiber. Foto: PR24

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu przeciw Polsce sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o zaskarżenie polskiej ustawy o sądownictwie z dnia 20 grudnia 2019 roku. Komisja umotywowała swój wniosek "ochroną niezawisłości polskich sędziów". Zwróciła się też do TSUE o zarządzenie szeregu tzw. środków tymczasowych do czasu wydania ostatecznego wyroku w sprawie.

Powiązany Artykuł

tsue free 1200.jpg
"Próba odwrócenie uwagi". Wójcik o wniesionej do TSUE sprawie przeciwko Polsce

"Jesteśmy pod obserwacją"

Prof. Michał Kleiber podkreślił, że to nie pierwszy raz, kiedy instytucje europejskie przyglądają się Polsce. - To nie jest pierwszy raz, kiedy znajdujemy się pod obserwacją TSUE. Teraz Komisja Europejska zwróciła się o zawieszenie naszych przepisów. W tym wniosku jest także wiele elementów. Nie jestem w stanie odnieść się do wszystkich zarzutów zawartych we wniosku, ale podstawową sprawą jest to, na ile organy europejskie mają prawo do rozważania sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości - powiedział.

Czytaj także: 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, źródłem problemów są niejasne zapisy w dokumentach europejskich. - Jestem przekonany, że problemem są zapisy w odpowiednich dokumentach europejskich, gdzie można przeczytać, że wymiar sprawiedliwości jest gestią państw narodowych. Są jednak także zapisy o praworządności i to otwiera drogę do sporów - powiedział.

- Nie widzę powodów, dla których można kwestionować naszą praworządność, ale politycy europejscy mają inne zdanie, bo rozumieją inaczej praworządność. Jest to problem, który nie ma dobrego rozwiązania. Najnowsza historia uczy nas, że ten spór może trwać w nieskończoność, bo wynika to z niejasnych zapisów w umowach europejskich - ocenił.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

prof. Michał Kleiber o działaniach KE ("Gość PR24") 21:38
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Goście: prof. Michał Kleiber ("Wszystko Co Najważniejsze")

Data emisji: 02.04.2021

REKLAMA

Godzina: 14:09

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej