"Bóg pokazuje, że wiara kształtuje się w domu". Ks. Malicki o Wielkanocy w czasie pandemii
- Myślę, że Pan Bóg pokazuje nam coś, bo było obecne w naszej wierze, ale zostało porzucone, zapomniane, pozostawione z boku - że świętowanie, liturgia i wiara. kształtują się w domu. Mówimy o kontekście Kościoła domowego, gdzie kapłanem Kościoła domowego jest głowa rodziny, a ołtarzem - stół domowy - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Kacper Malicki z parafii św. Józefa w Warszawie, pytany o wyzwanie, jakim jest Wielkanoc w czasie pandemii.
2021-04-05, 11:40
Tegoroczne święta wielkanocne są drugimi w Polsce, spędzanych w czasie pandemii COVID-19. Obowiązują więc szczególne przepisy sanitarne, w tym ograniczające liczbę wiernych uczestniczących w nabożeństwach. - Te święta wielkanocne to czas odnowy i nadziei - wskazywał w rozmowie z Polskim Radiem 24 ks. Kacper Malicki z parafii św. Józefa w Warszawie.
Powiązany Artykuł
Triduum Paschalne i Wielkanoc 2021. Transmisje Mszy św. [POSŁUCHAJ]
Gość "Tematu dnia" przywołał historię Świąt Zmartwychwstania jako wywodzących się ze święta Paschy, które upamiętnia uwolnienie Żydów z niewoli egipskiej. Ks. Malicki zgodził się, że Wielkanoc w kwarantannie to wyzwanie nowych czasów. - To są święta o historii i Pascha była świętowaniem historii. Gdy Pan bóg prowadzi historię, to widzimy, że przemawia w wydarzeniach. Nie przygląda się z boku naszym problemom i wyzwaniom naszych czasów - wskazał gość Polskiego Radia.
"Kontekst liturgii domowej"
- Myślę, że Pan Bóg pokazuje nam coś, bo było obecne w naszej wierze, ale zostało porzucone, zapomniane, pozostawione z boku - że świętowanie, liturgia i wiara. kształtują się w domu. Mówimy o kontekście Kościoła domowego. Kapłanem Kościoła domowego jest głowa rodziny, a ołtarzem - stół domowy. Błogosławienie pokarmów w w domu, modlitwa, którą wypowiada głowa rodziny, gdzie zgromadzeniem są domownicy, to istota Kościoła. Paschę także celebrowano w domu - przypomniał kapłan.
Czytaj także:
- Święta Wielkanocne na Madagaskarze. Ks. Łukaszuk: to także czas celebracji chrztu świętego
- "Sam nie wskrzeszę się z martwych". Ks. Robert Skrzypczak o znaczeniu Świąt Wielkiej Nocy
- Kościół w mediach cyfrowych i internecie. Nowe doświadczenie
Zdaniem rozmówcy Polskiego Radia, tegoroczne święta wielkanocne to "bardzo dobra okazja, by - mimo trudnych okoliczności i wiadomości, jakie dostajemy - w czasie pandemii, odkrywać kontekst liturgii domowej". - Pomaga to głębiej odkryć życie rodzinne, nieraz "telewizorocentryczne", gdzie wspólny czas to czas spędzany w supermarkecie w sobotę lub wspólne podejmowanie decyzji, jaki serial wybrać na ten wieczór. Tutaj możemy przeżywać coś dużo głębszego - ocenił.
REKLAMA
- Moje doświadczenie też jest takie, że liturgia domowa i modlitwa w domu, rodzinna, odmawianie brewiarza w niedzielę, rozmawianie o czytaniach niedzielnych, jest absolutnie konieczne do tego, by móc przekazywać wiarę w domu. Powiedziałbym, że widzimy takie czasy, kiedy do tego, by pomóc komuś wrócić do Kościoła, czy też przekazać istotę Chrześcijaństwa, trzeba się dużo napracować - przyznał ks. Kacper Malicki.
Posłuchaj
Więcej o znaczeniu Wielkanocy - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Grzegorz Frątczak
REKLAMA
Gość: ks. Kacper Malicki z parafii św. Józefa w Warszawie
Data emisji: 5.04.2021
Godzina emisji: 10.33
mbl
REKLAMA
REKLAMA