Ryanair poturbowany przez koronawirusa: przewiózł prawie sześć razy mniej pasażerów
Powolne rozpowszechnianie szczepionki przeciwko COVID-19 w Unii Europejskiej zaszkodzi perspektywom Ryanaira w nadchodzącym roku, poinformowała w środę największa tania linia lotnicza w Europie, odnotowując jednocześnie mniejszą niż oczekiwano stratę w niedawno zakończonym roku finansowym.
2021-04-07, 13:47
Irlandzka firma poinformowała, że oczekuje, iż tegoroczny lotniczy ruch pasażerski (mierzony do 31 marca 2022 r.), zbliży się do dolnych szacunków wynoszących 80-120 milionów pasażerów.
Powiązany Artykuł
ULC: ruch lotniczy zamknięty na wielu kierunkach. Powodem covidowe restrykcje
"Ograniczenia / blokady w podróżach wielkanocnych i opóźnione przywrócenie ruchu w szczycie sezonu letniego 21, ze względu na powolne wprowadzanie szczepionek COVID-19 w UE, oznacza, że ruch w roku budżetowym 22 prawdopodobnie będzie zbliżał się do dolnej granicy naszego wcześniej wyznaczonego zakresu" - czytamy w oświadczeniu przewoźnika.
Przed pandemią – 149 mln pasażerów, w tym roku – 27,5 mln
Z usług Ryanaira skorzystało w ciągu ostatnich 12 miesięcy 27,5 mln pasażerów, gdy w roku ubiegłym, przed pandemią (do marca 2020) było to 149 mln pasażerów.
Powiązany Artykuł
Covidowy paszport dla pasażerów linii lotniczych już w kwietniu. Zobacz, czym jest Travel Pass
Linia lotnicza, która jest jedną z najbardziej surowych krytyków sposobu radzenia sobie przez europejskich polityków z kryzysem COVID-19, stwierdziła, że choć jest zbyt wcześnie, aby przedstawić sensowne prognozy dotyczące zysków na nowy rok finansowy, oczekuje się, że będzie "bliski progu rentowności".
REKLAMA
Linia spodziewa się mniejszych zysków i obniżenia rentowności
Goodbody Stockbrokers powiedział w nocie, że spodziewa się "pewnej korekty w dół" z obecnych prognoz zysku wynoszącego 252 mln euro (299 mln dol.) na rok do końca marca 2022 r.
Ryanair, który ma opublikować swoje roczne wyniki 17 maja, ogłosił stratę netto w wysokości 800-850 mln euro w porównaniu z 850-950 mln poprzednio. Na koniec marca linia lotnicza miała 3,15 mld euro gotówki, w porównaniu z 3,5 mld na koniec grudnia.
Jego akcje pozostały na niezmienionym poziomie i kosztowały dziś 16,95 euro.
Reuter, jk
REKLAMA
REKLAMA