Wystawa arrasów wawelskich od dziś dostępna online
Od 9 kwietnia możliwe jest zwiedzanie w formie wirtualnego spaceru wystawy "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921", która znajduje się w Zamku Królewskim na Wawelu. Można na niej obejrzeć wszystkie tkaniny króla Zygmunta Augusta znajdujące się w polskich zbiorach.
2021-04-09, 05:40
– Zamek był, jest i będzie otwarty dla zwiedzających. To idea, która towarzyszy nam od samego początku, i którą realizujemy poprzez upowszechnianie królewskich skarbów on-line. Od najbliższego piątku zapraszamy do zwiedzania zamku za sprawą wystawy "Wszystkie arrasy króla" – podkreślał dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej w rozmowie z PAP. Jak dodał, arrasy są eksponowane w całej królewskiej rezydencji, a dzięki wirtualnemu oprowadzaniu widzowie będą je mieć na wyciągnięcie ręki.
– Pokażemy dosłownie wszystko, licząc na to, że zapragną Państwo w przyszłości zobaczyć skarb ostatniego Jagiellona na własne oczy – mówił dalej dyrektor Zamku Królewskiego.
Arrasy można oglądać od piątku od godz. 18.00 na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl.
Powiązany Artykuł

Jak arrasy wróciły na Wawel
Nazwa wystawy nawiązuje do trzech ważnych dat dla zbioru polskich arrasów. Jest to setna rocznica powrotu arcydzieł z Rosji Sowieckiej na mocy traktatu ryskiego w 1921 roku oraz sześćdziesiąta rocznica powrotu arrasów z Kanady w 1961 roku, gdzie znalazły się po wybuchu II wojny światowej.
REKLAMA
Na wystawie można oglądać całą zachowaną kolekcję 137 arrasów Zygmunta Augusta, które były świadkami królewskich śluby, koronacje i najważniejsze uroczystości. To jedyna część wyposażenia Zamku na Wawelu z czasów Jagiellonów, która zachowała się do dzisiejszych czasów. Arrasy powstały w latach 1550-1560 na zamówienie króla Zygmunta Augusta w warsztatach najlepszych brukselskich rzemieślników. Zostały wykonane na miarę, do konkretnych pomieszczeń zamku.
Posłuchaj
– To wyjątkowa okoliczność, tego typu wystawa na pewno nie pojawi się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Po raz pierwszy pokazujemy wszystkie arrasy króla – mówił prof. Andrzej Betlej w audycji Mai Kluczyńskiej.
REKLAMA