11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Córka Gabrieli Zych: tam zginęło 96 rodzin, a nie osób
- W Smoleńsku zginęła cząstka każdego z nas, tam zginęło 96 rodzin, a nie osób - powiedziała w sobotę na cmentarzu w Kaliszu Izabela Musielak, córka tragicznie zmarłej Gabrieli Zych, prezes kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, która była jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej.
2021-04-10, 16:05
W sobotę w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, na grobie Gabrieli Zych na cmentarzu przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu złożono wieńce i zapalono znicze. 10 kwietnia 2010 r. była to jej czwarta podróż do Katynia.
Powiązany Artykuł
![forum-0429500786 1200 bw.jpg](http://static.prsa.pl/images/83d1e595-3ff0-4ca2-9b08-d7cdf2c5a605.jpg)
"Był politycznym wizjonerem, wyprzedzał swoją epokę". Jacek Sasin wspomina śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Tragiczne wspomnienia
Izabela Musielak podkreśla, że tamte wydarzenia pamięta "jak za mgłą".
- Dzieci mówią, że kiedy się o tym dowiedziałam, to zemdlałam. Dopiero pierwsze moje jaśniejsze wspomnienia dotyczą lotniska i przylotu trumny. Najostrzej pamiętam Torwar i klimat tego miejsca oraz późniejsze wydarzenia, jak msza w Warszawie i pogrzeb mamy - powiedziała córka Gabrieli Zych.
- Warszawa: prezydent Andrzej Duda złożył hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej
- "Jeden z najwybitniejszych mężów stanu w wolnej Polsce". Janusz Śniadek o Lechu Kaczyńskim
Podkreśliła, że z tym dniem zawsze będą związane wielkie emocje, bo zginęło tam właściwie 96 rodzin, nie osób, ale rodzin". "Razem z naszymi bliskimi, którzy lecieli w tym samolocie, zginęła cząstka każdego z nas.
Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski powiedział, że pamięta ten dzień i ten wielki szok.
- To było bezprecedensowe wydarzenie. Myślę, że to bardzo ważne, żeby o tej tragedii pamiętać, ponieważ ci ludzie lecieli oddać hołd tragicznie pomordowanym. Historia w bardzo tragiczny sposób wróciła w tym momencie - mówił
REKLAMA
Kim była Gabriela Zych?
Gabriela Zych urodziła się 31 maja 1941 roku w Kaliszu. Po maturze pracowała w sądzie, później zajmowała się chałupnictwem.
Jej mężem był Lech Zych, który jako dziecko, w wieku 9 lat, stracił ojca w Kozielsku. Dopiero w 1943 roku dowiedzieli się, że został on rozstrzelany przez Rosjan. W 1989 roku postanowili wraz z kaliskimi rodzinami pomordowanych więźniów Kozielska, Starobielska oraz Ostaszkowa założyć stowarzyszenie Rodzina Katyńska. Pierwszym prezesem został Lech Zych. Po jego śmierci Gabriela Zych kontynuowała działalność w stowarzyszeniu.
W 2005 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Samorząd Kalisza nadał jej tytuł Honorowego Przyjaciela Miasta. Pośmiertnie została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Uroczystości w dniu 11. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem
Na grobie Gabrieli Zych wiązanki kwiatów złożono też w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego, których reprezentowała Żaneta Lasiecka-Stodolna, szefowa kaliskiej delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
REKLAMA
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
REKLAMA