Uchwała trzech izb SN przestała obowiązywać. "To stwierdza moc wyroku TK"
Uchwała trzech izb Sądu Najwyższego przestała obowiązywać i nie znajduje się już w systemie normatywnym Rzeczpospolitej - mówił rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski wyjaśniając postanowienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Izba w pełnym składzie odpowiadała na pytania dotyczące skutków prawnych uchwały trzech połączonych izb z 23 stycznia 2020 roku.
2021-04-12, 15:29
Izby: Cywilna, Karna oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych orzekły wówczas, że obsada sądu jest "nienależyta", gdy w składzie znajdzie się sędzia wyłoniony przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym kształcie.
Powiązany Artykuł
![KRS siedziba 1200 KRS free f.jpg](http://static.prsa.pl/images/264f7bca-f73d-4f67-b4b4-d355cbafcb52.jpg)
KRS wybrała nowego przewodniczącego. Wiemy, kto zastąpi Leszka Mazura
Odpowiadając na pytanie czy uchwała wywołuje skutki prawne i wiąże składy orzekające Sądu Najwyższego Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN postanowiła o umorzeniu. Jak wyjaśniał rzecznik Sądu Najwyższego, uchwała Sądu Najwyższego ma moc zasady prawnej i wiąże składy Sądu Najwyższego, ale od czasu jej podjęcia zmienił się w Polsce stan prawny.
W kwietniu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała trzech izb jest niezgodna z konstytucją i zapisami prawa europejskiego. Tym samym przestała obowiązywać.
"Rozważania o skuteczności uchwały nie mają sensu"
- Sąd Najwyższy dzisiaj obradując w składzie pełnej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził, że nie mają sensu rozważania na temat skuteczności postanowień uchwały trzech połączonych izb z racji tego, że ta uchwała nie znajduje się już w systemie normatywnym Rzeczypospolitej. Z tego względu podjęte zostało postanowienie o umorzeniu postępowania w tej sprawie - mówił rzecznik.
REKLAMA
Sędzia Aleksander Stępkowski powiedział, że postanowienie całej izby, które dziś zapadło nie ma tak silnego wpływu na stan prawny jak uchwała podjęta w tym samym składzie, ale ma znaczenie porządkujące.
- Dzisiejsze postanowienie stwierdza moc powszechnie obowiązującą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w związku z czym powtarza te stosunkowo oczywiste kwestie, stanowi pewne wyjaśnienie, punkt odniesienia. Niewątpliwie jest to wypowiedź jurysdykcyjna, może nie tak solenna jak sama uchwała, ale o wystarczającej mocy oddziaływania i autorytetu ażeby porządkowała pewne kwestie - mówił sędzia Aleksander Stępkowski.
Na drugie pytanie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN odmówiła odpowiedzi. Dotyczyło ono kwestionowania orzeczenia sądu wydanego przez skład, w którym zasiada sędzia powołany na wniosek KRS w obecnym kształcie. Odmowa odpowiedzi wynikała z tego, że pytanie nie tyczyło się konkretnej sprawy, lecz było zadane abstrakcyjnie.
REKLAMA
Pytania prawne zadało dwóch sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w marcu ubiegłego roku na kanwie konkretnej sprawy rozpatrywanej w tej izbie.
bartos
REKLAMA