Iran zamierza wzbogacać uran do 60 proc. Hasan Rowhani: to odpowiedź na zło

Prezydent Iranu Hasan Rowhani nazwał w środę decyzję Teheranu o wzbogacaniu uranu do 60 proc. "odpowiedzią na zło", po niedzielnym ataku sabotażystów na ośrodek nuklearny w Natanz, łącząc ten incydent z trwającymi w Wiedniu rozmowami ws. utrzymania umowy nuklearnej.

2021-04-14, 10:41

Iran zamierza wzbogacać uran do 60 proc. Hasan Rowhani: to odpowiedź na zło
Prezydent Iranu Hasan Rowhani. Foto: Forum/MAXPPP/Riccardo De Luca

Władze Iranu oskarżyły Izrael o akt sabotażu w ośrodku wzbogacania uranu w Natanz, gdzie w niedzielę doszło do cyberataku. Irańskie media twierdzą, że w Natanz nastąpiła awaria systemu zasilania energetycznego.

Powiązany Artykuł

pap iran natanz 1200.jpg
Iran twierdzi, że incydent w ośrodku nuklearnym to "akt terroryzmu". Oskarżyli o to Izrael

Przemawiając na posiedzeniu gabinetu, Rowhani powiedział, że wzbogacanie uranu do 60 proc. po eksplozji w zakładach w Natanz jest "odpowiedzią" Islamskiej Republiki Iranu na "nuklearny terroryzm" Izraela. - To, co wy zrobiliście, nazywamy terroryzmem nuklearnym, to, co my robimy, jest legalne - stwierdził.

Czytaj także:

Dodał, że uszkodzone podczas ataku wirówki pierwszej generacji IR-1 w Natanz zostaną zastąpione zaawansowanymi wirówkami IR-6, które wzbogacają uran znacznie szybciej. - Chcieliście, żebyśmy podczas rozmów (trwających w Wiedniu w sprawie utrzymania umowy nuklearnej z 2015 r.) zostali z pustymi rękami (...) - powiedział Rowhani. – Wzbogacanie uranu do 60 proc. jest odpowiedzią na wasze zło (...) Ucięliśmy obie wasze ręce, jedną z wirówkami IR-6, a drugą z 60 proc.- dodał. Wirówki IR-6 wzbogacają uran znacznie szybciej niż wirówki pierwszej generacji IR-1.

REKLAMA

Wzbogacania uranu na najwyższym poziomie

Iran ogłosił we wtorek, że w odpowiedzi na atak w Natanz będzie wzbogacał uran do najwyższego poziomu w historii. Wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Abbas Arakczi poinformował Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że Teheran zamierza rozpocząć wzbogacanie uranu do 60 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235, co byłoby kolejnym pogwałceniem zapisów umowy nuklearnej z 2015 roku, zawartej między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami.

W sobotę władze Iranu poinformowały o uruchomieniu nowych, bardziej zaawansowanych wirówek IR-6, wbrew umowie nuklearnej.

Czytaj także:

Może dojść do naruszenia paktu nuklearnego

Powiązany Artykuł

1200_Zarif_Forum.png
"Kolejne zwycięstwo Iranu". Trybunał Sprawiedliwości w Hadze zdecydował ws. sankcji USA wobec Teheranu

Na początku stycznia br. MAEA potwierdziła, że Iran wznowił wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 w ukrytych wewnątrz góry zakładach wzbogacania paliwa jądrowego w Fordo, czego nie robił od czasu zawarcia umowy nuklearnej w sprawie likwidacji swego wojskowego programu atomowego. Eksperci wskazują, że jest to wciąż daleko od uzyskania uranu o czystości 90 proc., który można zastosować do budowy broni nuklearnej. Natomiast w połowie lutego władze Iranu zawiadomiły MAEA o zamiarze zainstalowania dodatkowych, zaawansowanych technologicznie wirówek gazowych IR-2M w podziemnych zakładach wzbogacania uranu w Natanz. Według ekspertów pogłębiłoby to naruszenie paktu nuklearnego.

REKLAMA

22 lutego najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że jego kraj nie zamierza kapitulować wobec amerykańskich nacisków w sprawie programu nuklearnego. Chamenei powiedział, że Iran może wzbogacać uran do 60 proc. czystości, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale powtórzył, że w kraju zabrania się produkcji broni jądrowej. Teheran od dawna utrzymuje, że jego program nuklearny służy celom pokojowym, takim jak wytwarzanie energii i badania medyczne.

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej