"Chcemy poszerzać grono tych, którym one się należą". Marlena Maląg o świadczeniach dla osób represjonowanych
- PiS rozpoczynając swoje rządy, przywrócił godność osobom, które walczyły o to, byśmy żyli w takim kraju, w jakim żyjemy: w wolnej i niepoległej Polsce - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
2021-04-21, 07:40
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Nowelizacja wprowadza prawo do pobierania świadczenia wyrównawczego przez te spośród tych osób, których emerytura lub renta wynosi mniej niż 2400 zł brutto.
- Osobom, które były działaczami opozycji antykomunistycznej, czy były represjonowane przez system PRL, zostały przyznane konkretne przywileje. Ta ustawa jest systematycznie rozszerzana, aby krąg objętych nią osób był coraz szerszy. W tej chwili status ten przysługuje w Polsce ponad 14 tysiącom obywateli. Ponad 12 tysięcy pobiera świadczenia miesięczne w wysokości 460 zł 50 gr. Zostało także wprowadzone świadczenie wyrównawcze. Zmienione zostały progi dochodowe do tzw. świadczeń jednorazowych. To oznacza, że grupa osób, która będzie mogła skorzystać z tego wsparcia będzie większa - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej.
Posłuchaj
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych poinformował, że o świadczenie ubiegać się mogą m.in. kombatanci, osoby deportowane do pracy przymusowej, żołnierze, górnicy oraz cywilne niewidome ofiary działań wojennych.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadziła: Eliza Olczyk
REKLAMA
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 21.04.2021
Godz. emisji: 07.08
kmp
REKLAMA
REKLAMA