Polityka zagraniczna Putina. Prof. Grochmalski: to już otwarta wojna z Europą
- Mamy do czynienia z klasycznym przykładem terroryzmu państwowego, jeśli chodzi o działania Rosji. Jest to wysoce niebezpieczne postepowanie wobec państw, które mają naturalne, dyplomatyczne relacje z Federacją Rosyjską - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
2021-04-21, 12:14
Od kilku tygodni obserwuje się bezprecedensową koncentrację sił rosyjskich na zaanektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymie i wzdłuż granicy z Ukrainą. Wzrosła także liczba incydentów zbrojnych na linii rozgraniczenia, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów.
"To trwa od 2008 roku"
- Putin prowadzi z Europą otwartą, regularną wojnę od 2008 roku, kiedy zostały uruchomione pewne procesy. Ta wojna toczy się na bardzo wielu płaszczyznach, od gospodarczej, różnego rodzaju grup nacisku, po agentury rozrzucone po całym świecie, także w Europie. Również poprzez tajne oddziały, które prowadzą akcje sabotażowe, polegające na zabijaniu ludzi, wysadzaniu infrastruktury w danym państwie, na próbach przewrotu, dokonywanych np. w Czarnogórze - przypomniał Piotr Grochmalski.
Powiązany Artykuł
"Polska powinna mobilizować Zachód do stanowczych reakcji". Tomasz Siemoniak o konflikcie Rosja-Ukraina
Eksplozja składu amunicji w Czechach w 2014 roku była najwyraźniej wynikiem skomplikowanej operacji rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Z badań portalu Spiegel oraz platform śledczych Bellingcat i Insider wynika, że w planowaniu i przeprowadzeniu ataku brało udział co najmniej sześciu agentów GRU.
Do tematu odniósł się gość audycji.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Putin próbuje rozegrać Wielkiego Szlema". Marek Budzisz o sytuacji międzynarodowej
- Sytuacja w Donbasie. Piotr Cywiński: UE stoi z boku i nie chce konfliktu z Rosją
- Na to, co dzieje się w Czechach, można spojrzeć w szerszej perspektywie, liczącej nawet więcej niż dekadę. Można też wziąć pod uwagę bieżące wydarzenia, a więc gwałtowny wzrost agresywności ze strony Federacji Rosyjskiej, którą widzimy na przykładzie dyslokacji wojsk wzdłuż granicy ukraińsko-rosyjskiej - powiedział prof. Grochmalski.
Posłuchaj
- Pamiętajmy, że jest to bardzo długa granica, to jest ponad 1500 km. Jak dodamy do tego granicę białorusko-ukraińską i granicę w Naddniestrzu to łączna długość tych granic, które są potencjalnie niebezpieczne w tej chwili dla Ukrainy, wyniesie 3 tysiące kilometrów. To więcej niż odległość z Moskwy do Londynu - dodał.
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
REKLAMA
Prowadził: Michał Rachoń
Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 21.04.2021
Godz. emisji: 10.33
REKLAMA
kmp
REKLAMA