Polska szczepionka na COVID-19? Dr Sierpiński: możemy pochwalić się już sukcesami
- Możemy pochwalić się sukcesami, jeżeli chodzi o szczepionkę. Rozpoczynamy, na polecenie pana premiera, duży program sektorowy na poziomie 300 mln złotych, którego rolą jest zapewnienie rozwoju tej technologii. Chcemy, aby najlepsi polscy naukowcy i przedsiębiorcy stworzyli tę technologię i wprowadzili do Polski - powiedział dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
2021-04-21, 19:37
Na całym świecie prowadzone są poszukiwania leków przeciwwirusowych, które mogłyby być przydatne w leczeniu COVID-19. Jednym z takich leków może być akryflawina, stosowana już w niektórych krajach w innych wskazaniach doustnie, np. w leczeniu zakażenia układu moczowego. Badania nad powstaniem leku i szczepionki, która pomoże w walce z COVID-19, robią także polscy naukowcy.
Powiązany Artykuł
![recepty leki apteka shutterstock 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/1b61c4db-2cf6-4354-b6e9-77503ed5dc74.jpg)
Skuteczny lek na COVID-19? W Polsce rozpoczęły się badania nad amantadyną
"Staramy się adaptować z innych krajów"
Dr Sierpiński zapytany o szansę na powstanie polskiego leku na koronawirusa, wskazał, że nie dysponujemy jeszcze odpowiednimi technologiami. - Jeżeli chodzi o polski lek, to byłbym ostrożny. Myślę, że potencjał krajowy nie jest na tyle oryginalny, abyśmy mogli mówić o całkowicie polskich technologiach, które mogłyby służyć polskim pacjentom. Staramy się adaptować te rozwiązania, które są w innych krajach - powiedział.
Czytaj także:
- "To jedyna mądra decyzja". Dr Gujski namawia do masowego wzięcia udziału w szczepieniach
- Tomasz Latos: na koronawirusa nie wymyślono nic lepszego niż szczepienia
Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że możemy pochwalić się sukcesami przy pracach nad szczepionką. - Możemy pochwalić się sukcesami, jeżeli chodzi o szczepionkę i rozwój mRNA. Rozpoczynamy, na polecenie pana premiera, duży program sektorowy na poziomie 300 mln złotych, którego rolą jest zapewnienie rozwoju tej technologii. Chcemy, aby najlepsi polscy naukowcy i przedsiębiorcy stworzyli tę technologię i wprowadzili do Polski, po to, żeby na kolejne zagrożenia tego typu można było reagować szybko - powiedział.
REKLAMA
- Kilka zespołów badawczych rozpoczęło pracę nad tym, aby technologia mRNA została doprowadzona do stadium tzw. pilotażowych dawek, czyli momentu kiedy można będzie wdrożyć do badań klinicznych. Oznaczałoby to, że mamy namacalny preparat, który może być stosowany u ludzi - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Piotr Nisztor
Gość: dr Radosław Sierpiński (prezes Agencji Badań Medycznych)
REKLAMA
Data emisji: 21.04.2021
Godzina: 19.06
dz
REKLAMA