Msza upamiętni imieniny bł. księdza Popiełuszki. Jan Józef Kasprzyk: to był kapłan wiary i nadziei

- To był kapłan ogromnej wiary i ogromnej nadziei - mówi w dniu imienin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Sanktuarium Księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu upamiętni rocznicę imienin kapłana męczennika. 

2021-04-23, 07:38

Msza upamiętni imieniny bł. księdza Popiełuszki. Jan Józef Kasprzyk: to był kapłan wiary i nadziei

Posłuchaj

Minister Jan Józef Kasprzyk o ruchu Solidarności: był ucieleśnieniem słów bł. ks. Popiełuszki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

NAC Popiełuszko Solidarność 1200.jpg
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko upamiętniony w Suchowoli

O 18.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji kanonizacji błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - kapelana Solidarności.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko był i pozostał dla wielu drogowskazem - mówi minister Jan Józef Kasprzyk.


Posłuchaj

Minister Jan Józef Kasprzyk o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce: chciał budzić nadzieję (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

- Wspominamy kapłana, który bardzo dobrze rozumiał rolę, jaką księża w Rzeczypospolitej sprawowali i sprawują. Ksiądz Jerzy wiedział, że ma być - dla wiernych, dla ludzi Solidarności, dla ludzi pracy, dla ludzi, którzy odczuwali wyjątkowo boleśnie zniewolenie komunistyczne - punktem odniesienia. To, co wypowie, w czasie Mszy Świętych za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, ma budzić przede wszystkim nadzieję - podkreśla Jan Józef Kasprzyk.

REKLAMA

- W jednym z ostatnich swoich wystąpień ksiądz Jerzy Popiełuszko powiedział, że nie należy bać się tych, którzy mogą zabić ciało, ale ducha zabić nie mogą - przypomina szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Jakby proroczo mówił o sobie, jako osobie później zamordowanej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. To jest ogromna rola, jaką wypełnił zarówno podczas swojego życia, jak i po męczeńskiej śmierci, bo tak jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II -  "z tej śmierci przyjdzie zwycięstwo" - podkreśla polityk.


Posłuchaj

Minister Jan Józef Kasprzyk o śmierci bł. księdza Popiełuszki (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

"Przestrzegał przed nienawiścią"

- Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko przestrzegał w homiliach przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu, głosząc zasadę - "zło dobrem zwyciężaj" - mówi.

REKLAMA

- Ten wielki ruch Solidarności, który bezkrwawo przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości, jak chyba żaden inny w dziejach niewolonych państw i narodów, był ucieleśnieniem tego, co głosił ksiądz Jerzy - dodaje minister.

W 10. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki święty Jan Paweł II mówił, że "ten kapłan męczennik pozostanie na zawsze w pamięci naszego narodu jako obrońca prawdy, sprawiedliwości i godności człowieka" - przypomina minister Jan Józef Kasprzyk.


Posłuchaj

Minister Jan Józef Kasprzyk o ruchu Solidarności: był ucieleśnieniem słów bł. ks. Popiełuszki (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Msze za Ojczyznę

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko nazywany był kapelanem Solidarności. Msze za Ojczyznę odprawiane przez księdza Jerzego w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie gromadziły tysiące ludzi.

REKLAMA

W homiliach kapłan otwarcie mówił o obronie ideałów Solidarności, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany.

Zginął 19 października 1984 roku w wieku 37 lat. Uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki, w drodze powrotnej do Warszawy po mszy św. odprawionej w parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Po śmiertelnym pobiciu oprawcy wrzucili ciało księdza do Wisły w okolicy tamy we Włocławku.

Ks. Jerzy Popiełuszko jako męczennik za wiarę został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym. Obecnie trwa proces kanonizacyjny.

REKLAMA

IAR/in./agkm

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony postaci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej