Apel RPD do ministra sprawiedliwości. Rzecznik chce prac społecznych za utrudnianie dziecku kontaktów z rodzicem
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o pilną zmianę przepisów, by ukrócić proceder alienacji rodzicielskiej. Rzecznik postuluje wprowadzenie obowiązkowych prac społecznych, jeśli kary pieniężne okażą się nieskuteczne.
2021-04-24, 09:42
W opublikowanym w sobotę komunikacie Biuro Rzecznika przypomina o przypadającym jutro Dniu Świadomości Alienacji Rodzicielskiej przypominającym jak egoistyczne postawy rodziców mogą negatywnie wpływać na rozwój dzieci.
Rzecznik podkreśla, że "otrzymuje wiele skarg dotyczących niewykonywania lub utrudniania przez jednego rodzica drugiemu kontaktów z dzieckiem - wbrew decyzjom sądów". Zwraca uwagę, że dzieje się tak, ponieważ obowiązujące przepisy wciąż nie spełniają swej roli.
Powiązany Artykuł
Wydłużony okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Komu przysługuje to świadczenie?
Alienacja rodzicielska, czyli "przemoc emocjonalna"
"Alienacja dziecka od jednego z rodziców jest formą przemocy emocjonalnej". - czytamy w dokumencie. Dlatego, zdaniem rzecznika, powinno się wprowadzić precyzyjne przepisy regulujące opiekę naprzemienną, która, jego zdaniem, "jest niezwykle korzystna, ponieważ pomimo rozstania rodziców dziecko nie ogranicza ani nie zrywa więzi z żadnym z nich".
Autor komunikatu przypomina, że karanie rodziców utrudniających lub uniemożliwiających kontakty z dzieckiem obowiązuje w wielu krajach Europy, np. we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie sądy nakładają na takie osoby grzywny lub nawet karę pozbawienia wolności.
ms
REKLAMA