"Ma służyć wszystkim obywatelom Unii". Dr Artur Bartoszewicz o Funduszu Odbudowy UE

- To obywatele UE czerpią korzyści z infrastruktury, która jest budowana, ochrony środowiska czy nowoczesnych technologii. Wszystko prędzej czy później trafia bezpośrednio do każdego z nas. Warunki i poziom życia dla każdego z nas wzrosną - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa).

2021-04-27, 16:05

"Ma służyć wszystkim obywatelom Unii". Dr Artur Bartoszewicz o Funduszu Odbudowy UE
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowym Funduszy Odbudowy. To pakiet dofinansowań unijnych, który ma pomóc krajom członkowskim w rozruszaniu gospodarki po pandemii.

Powiązany Artykuł

mid-21427006 (2).jpg
"Nie spodziewam się niespodzianek". Igor Szczęsnowicz o przyjęciu Krajowego Planu Odbudowy

Jego poparcie oprócz PiS zadeklarowała dziś również Lewica, po negocjacjach z premierem. Nadal przeciwny dyrektywie unijnej jest jeden z koalicjantów PiS, czyli Solidarna Polska.

Dr Artur Bartoszewicz podkreślał, że wszelka pomoc, która trafia do nas, określona jako Fundusz Odbudowy, ma służyć przede wszystkim obywatelom UE. - Środki z Unii Europejskiej, które wpływają do Polski, są również kołem zamachowym dla innych gospodarek wspólnoty, tzw. płatników netto. To nie jest tak, że Niemcy, Francja czy Austria nie korzystają z tego, że europejski rynek jest wspólny. (…) 1 euro zainwestowane w Polsce daje minimum 80-90 centów z powrotem w zakupach czy technologii dla najbogatszych krajów UE - zauważył.

Jak zaznaczył gość audycji, będzie to czynnik integrujący Unię Europejska. - Z punktu widzenia UE mamy do czynienia z zacieśnieniem relacji wspólnoty nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale i politycznym. Nic silniej nie połączy Unii niż wspólne zobowiązanie. (…) Pierwszy raz może dojść do sytuacji, gdy wszystkie kraje widzą możliwość podjęcia takiego zobowiązania, do tej pory było to kwestionowane - przypominał.

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Artur Bartoszewicz o Funduszu Odbudowy UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 21:16
+
Dodaj do playlisty

W 2020 r. przywódcy państw członkowskich na unijnych szczytach w Brukseli wynegocjowali kształt unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz zupełnie nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy. Fundusz ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19.

Jego wielkość, 750 mld euro, została ustalona w trakcie żmudnych negocjacji przywódców państw członkowskich. 390 mld z 750 mld euro, to bezzwrotne granty, a reszta to pożyczki.

Czytaj więcej:

W ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027 Polska ma otrzymać 137 mld euro, z których 107,09 mld - z budżetu Wieloletnich Ram Finansowych, a 28,6 mld euro - z instrumentów Funduszu Odbudowy.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Artur Bartoszewicz

Data emisji: 27.04.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 11.37

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej