Konstytucja 3 maja. Dr Derewenda: to uwieńczenie demokracji
- Konstytucja 3 maja to uwieńczenie demokracji Rzeczypospolitej. To uwieńczenie nie tylko Polaków, ale także innych narodowości, które współtworzyły to dzieło - powiedział dr Robert Derewenda, historyk z KUL.
2021-05-03, 16:44
Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.
Powiązany Artykuł
Konstytucja 3 maja. Pierwsza w Europie i druga na świecie. Czy na pewno?
"Uwieńczenie demokracji"
Dr Robert Derewenda stwierdził, że Konstytucja była uwieńczeniem dążeń części elit do demokracji. - Konstytucja 3 maja to uwieńczenie demokracji Rzeczypospolitej. To uwieńczenie nie tylko Polaków, ale także innych narodowości, które współtworzyły to dzieło. Warto zwrócić uwagę, że w XVIII wieku nasi sąsiedzi to kraje monarchii despotycznych. Wtedy Polska przechodzi do mechanizmów demokratycznych - powiedział
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 na uchwalenie Konstytucji miało wpływ wiele czynników. - Z reguły na większość wydarzeń ma wpływ wiele czynników. W Konstytucji 3 maja przychodzi otrzeźwienie, które przychodzi w kierunku ratowania Polski. Doszło do rządzących, że nie można odwoływać się do dawnego ustroju - powiedział.
- Wielu uważało, że jeżeli zachowamy dawny ustrój to Polska będzie znajdowała się w dawnej chwale. Dochodziło do takich paradoksów, że uważano że jeżeli Polska jest słaba i nie zagraża innym państwom, to nic nam się nie stanie - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: dr Ribert Derewenda (historyk, KUL)
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 16.36
dz
REKLAMA
REKLAMA