"Pozytywnie przyjęta przez staropolskie społeczeństwo". Dr Kordel o Konstytucji 3 maja

- Na dzieło Sejmu Czteroletniego spoglądamy przez pryzmat późniejszych wydarzeń. Zapominamy natomiast o tym, co dla oceny Konstytucji 3 maja najistotniejsze - o tym, że ustawa rządowa bardzo pozytywnie została przyjęta przez staropolskie społeczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Kordel, historyk UW. 

2021-05-04, 11:54

"Pozytywnie przyjęta przez staropolskie społeczeństwo". Dr Kordel o Konstytucji 3 maja
Konstytucja Polski (1791). Foto: NAC

Punktem wyjścia rozmowy stała się książka prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego pod tytułem „Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Dr Jacek Kordel poinformował, że autor już wcześniej zajmował się tym tematem. - Jego wielkie monumentalne studium "Polska rewolucja a Kościół katolicki" to książka o charakterze niemalże epokowym - wskazał gość PR24. - Butterwick jest chyba pierwszym historykiem, który po stu kilkudziesięciu latach wniósł do świątyni wiedzy nowe elementy, znacząco poszerzając naszą wiedzę - podkreślał rozmówca. 

Powiązany Artykuł

Szarek-3.jpg
"Wytyczała drogę zmagań i tęsknot za niepodległą Polską". Prezes IPN o Konstytucji 3 maja 

Historyk podkreślił, że warto zwrócić uwagę na "znamienny podtytuł". - Autor w przystępny sposób, a jednocześnie precyzyjny szkicuje dzieje nowożytnej Rzeczypospolitej, pokazując drogi wiodące do uchwalenia konstytucji - mówił dr Kordel i dodał, że równie istotny jest cytat, który otwiera książkę: czy lepiej żyć w niepewnej wolności, czy w spokojnej niewoli. - Rozważania Butterwicka zmierzają do odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedź nie jest w gruncie rzeczy jednoznaczna - wskazał gość PR24.

Czytaj także:

Posłuchaj

Dr Jacek Kordel o Konstytucji 3 maja ("Rozpruwacz kulturalny") 22:37
+
Dodaj do playlisty

Czternaście miesięcy chwały

Jak zauważył historyk - "na dzieło Sejmu Czteroletniego spoglądamy przez pryzmat późniejszych wydarzeń tzn. konfederacji targowickiej, drugiego rozbioru Polski, a później już upadku staropolskiego państwa". - Spoglądamy także na te ostatnie lata szlacheckiej Rzeczypospolitej przez pryzmat dziełka "O ustanowieniu upadku Konstytucji 3 maja". Autorzy tego dziełka, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, całą winą za kapitulację obciążyli małodusznego króla i w gruncie rzeczy całą tę dyskusję sprowadzić można było do pytania, czy król zawinił, okazał się zdrajcą - wyjaśnił dr Kordel. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Jan Józef Kasprzyk 1200.jpg
"To był akt niepodległej woli, który miał uczynić nas silnymi". Jan Kasprzyk o Konstytucji 3 maja

Ekspert zwrócił uwagę, że należy pamiętać to, co jest najważniejsze dla oceny Konstytucji 3 maja. - Zapominamy o tym, że ustawa rządowa bardzo pozytywnie została przyjęta przez staropolskie społeczeństwo. O tym, że różne przepisy wykonawcze, które były uchwalane jeszcze wiosną i w kolejnych miesiącach rzeczywiście stanowiły realną szansę na poprawę nie tylko funkcjonowania państwa i jego modernizację, ale także na realną poprawę życia mieszczaństwa i chłopów - tłumaczył gość PR24 i dodał, że należy pamiętać "o tych czternastu miesiącach chwały". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Jacek Kordel, historyk UW

REKLAMA

Data emisji: 03.05.2021

Godzina emisji: 23.35

jbt/pr24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej