RPP pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian. Wzięła pod uwagę poprawę koniunktury w polskiej gospodarce

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie; referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podał NBP w komunikacie.

2021-05-05, 18:01

RPP pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian. Wzięła pod uwagę poprawę koniunktury w polskiej gospodarce
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

Zgodnie z komunikatem Narodowego Banku Polskiego, tym samym stopa referencyjna nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.


Powiązany Artykuł

shutt house 1200.jpg
Boom na działki budowlane i nieruchomości. To efekt niskich stóp procentowych i COVID-19

Dzisiejsza decyzja jest zgodna z oczekiwaniami rynkowymi.

Decyzja bierze pod uwagę poprawę koniunktury w polskiej gospodarce

W komunikacie po posiedzeniu Rady napisano, że "napływające dane dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce wskazują na poprawę koniunktury, przy utrzymującym się silnym zróżnicowaniu między sektorami".

Zwrócono uwagę, że w marcu roczna dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej istotnie wzrosła, co częściowo wynikało z efektów bazy związanych ze spadkiem tych kategorii po wybuchu pandemii w marcu 2020 roku, jednocześnie nadal wyraźnie ujemna była roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii. Czy będziemy płacić za trzymanie pieniędzy na koncie?

Eksperci NBP podkreślili, że towarzyszył temu spadek przeciętnego zatrudnienia.

Inflacja w wyniosła w kwietniu według wstępnego szacunku GUS-4,3% r/r. Do jej wzrostu przyczynił się przede wszystkim dalszy wzrost cen paliw związany z wyraźnie wyższymi niż przed rokiem cenami ropy naftowej na rynkach światowych, a także wzrost cen żywności.

Rada prognozuje ożywienie gospodarcze w kolejnych kwartałach, zależne jednak od dalszego przebiegu pandemii koronawirusa

"Dostępne prognozy wskazują, że w najbliższych kwartałach nastąpi ożywienie koniunktury, choć skala i tempo tego ożywienia są obarczone niepewnością. Głównym źródłem niepewności pozostaje dalszy przebieg pandemii i jej wpływ na koniunkturę w kraju i za granicą" - napisano w komunikacie.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej