"Decyzja świadcząca o wrażliwości premiera". Gawin o zapowiedzi zakupu domu Skłodowskiej-Curie

- To bardzo ważna decyzja, bo Maria Skłodowska-Curie to najbardziej rozpoznawalna Polka w historii naszego państwa - tak o zapowiedzi zakupu domu, który należał do polskiej naukowiec, mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

2021-05-11, 14:12

"Decyzja świadcząca o wrażliwości premiera". Gawin o zapowiedzi zakupu domu Skłodowskiej-Curie
Magdalena Gawin . Foto: PR24/AK

Polska będzie starała się zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie w podparyskiej miejscowości Saint-Rémy-lès-Chevreuse. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zlecił działania zmierzające do zakupu domu.

Magdalena Gawin, gość PR24 powiedziała, że należy pochwalić premiera za wrażliwość i chęć kupna domu. - To dużo, ponieważ Maria Skłodowska-Curie to wielka postać, pierwsza kobieta która objęła katedrę na Sorbonie, pierwsza w historii świata, która była laureatką podwójnego Nobla - powiedziała.


Powiązany Artykuł

KPRM mateusz morawiecki free 1200.jpg
"To miejsce to część polskiej historii". Premier o zakupie domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem

"Utorowała innym drogę"

Dodała, że Maria Skłodowska-Curie to też kobieta, która spowodowała lawinowy wzrost obecności studentek na uniwersytetach zwłaszcza w USA. - Utorowała więc innym kobietom drogę do kariery naukowej. Nigdy nie zapomniała też skąd jest, a zresztą cała jej rodzina pochodziła z Mazowsza - przypomniała wiceminister.


Posłuchaj

M. Gawin o zapowiedzi kupna domu M. Skłodowskiej-Curie ("Gość PR24") 11:00
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Dom ma powierzchnię 120 m² i wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tys. euro. W latach 1904–1906 małżeństwo Curie regularnie odwiedzało ten dom wraz z rodziną, aby odpocząć z dala od zgiełku stolicy.

Maria Skłodowska-Curie w 1903 roku wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodą Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.

Piotr Curie zmarł w wypadku samochodowym w kwietniu 1906 r. W maju 1906, 38-letnia wówczas Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Magdalena Gawin (wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu)

Data emisji: 11.05.2021

Godzina: 13:46

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej