"Jego rodzina zadbała o patriotyczne wychowanie". Prof. Wysocki o Witoldzie Pileckim
- Matka Witolda - w obawie przed tym, żeby dzieci się nie zrusyfikowały - przeniosła się z nimi do Wilna, by jednak chłonęły polskość. Dom był polski, a "Bajarz polski" był podstawową lekturą dla dzieci - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki z UKSW.
2021-05-16, 12:15
13 maja 1901 roku urodził się Witold Pilecki. Gość PR24 mówił między innymi o jego pochodzeniu i dzieciństwie.
Powiązany Artykuł
120. rocznica urodzin Witolda Pileckiego. Premier: o heroizmie rotmistrza powinien usłyszeć cały świat
- Można powiedzieć, że to była dosyć typowa rodzina dla polskiego klimatu narodowego. Przede wszystkim Witold urodził się na zesłaniu, na pograniczu rosyjsko-fińskim. Jego dziadkowie zostali zesłani i tam poznali się jego rodzice - podkreślił prof. Wiesław Wysocki.
Posłuchaj
- Ojciec był rewizorem leśnym, a więc urzędnikiem średniej klasy. Wiodło im się nie najgorzej. Niemniej jednak to byli zesłańcy, którym majątki pozabierał zaborca po powstaniu styczniowym. Matka - w obawie przed tym, żeby dzieci się nie zrusyfikowały - przeniosła się z nimi do Wilna, by jednak chłonęły Polskość. Dom był polski, a "Bajarz polski" był podstawową lekturą dla dzieci - dodał historyk.
REKLAMA
Wspomniał również o swoistym przewodniku duchowym rotmistrza Witolda Pileckiego, którym był Tomasz à Kempis.
- To zadziwiające, że średniowieczny asceta stał się jego idolem, mistrzem. To jest coś przepięknego, a jednocześnie pokazującego, że wśród wartości, te wartości religijne są najbardziej doceniane i najwięcej w życiu znaczą - powiedział Wiesław Wysocki.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Wiesław Wysocki (UKSW)
Data emisji: 16.05.2021
Godzina emisji: 11.06
REKLAMA
bartos
Polecane
REKLAMA