Konflikt pomiędzy chrześcijaństwem i liberalną demokracją

- Chrystianofobia wymaga, żeby chrześcijanie jako obywatele wyrzekli się części swojej wiary, albo zostaną relegowani do drugiego szeregu. Już kardynał Ratzinger ostrzegał, że Kościół zostanie postawiony przed taką perspektywą, a dwoistość postaw znajdzie się wśród chrześcijan. Jedni będą chcieli pozostać przy nauce Kościoła, a drudzy dołączą się do opinii dominującej i zwrócą się przeciwko współwyznawcom, piętnując fanatyzm i fundamentalizm - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Milcarek, redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas". 

2021-05-16, 20:00

Konflikt pomiędzy chrześcijaństwem i liberalną demokracją
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: thanasus/shutterstock.com

Fińska deputowana, była minister spraw wewnętrznych i długoletnia szefowa partii Chrześcijańskich Demokratów Päivi Räsänen usłyszała zarzut posługiwania się "mową nienawiści", ponieważ w 2019 r. opublikowała na Twitterze zdjęcie fragmentu strony Pisma Świętego, gdzie była mowa m.in. o homoseksualizmie. W tym samym tweecie Räsänen skrytykowała władze kościoła państwowego (Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii), którego sama jest wierną, że objęły patronat nad paradą "dumy gejowskiej".


Powiązany Artykuł

pap_20210508_1OM (2).jpg
"Odrzucenie Kościoła jako wspólnoty". Juliusz Gałkowski o apostazji

Zdaniem Pawła Milcarka mamy do czynienia ze skrajnym przykładem natężenia konfliktu pomiędzy chrześcijaństwem i liberalną demokracją. - To powinno niepokoić. Räsänen zwróciła uwagę, że Kościół do którego należy nie powinien angażować się w poparcie agendy LGBT, która pozostaje w sprzeczności ze źródłami objawienia. Z tego powodu została objęta zainteresowaniem prokuratury. Państwo poczuło się zobowiązane do prowadzenia śledztwa ws. czy powtarzanie tekstu świętego Pawła jest przestępstwem. Stawia to pytanie o obecność chrześcijan w społeczeństwie. Päivi Räsänen nie formuje politycznych postulatów przeciwko środowisku LGBT. Ona upomina się, aby jej Kościół pozostawał w zgodzie ze źródłami wiary. Nie interesuje się tym sam Kościół, który mógłby wejść w polemikę, ale państwo. Działania prokuratury uderzają w przywiązanie chrześcijan do ich źródeł wiary - powiedział redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas". 

Pojawia się pytanie o chrystianofobię. To pojęcie w ostatnich latach upowszechnił żydowski myśliciel Joseph Wheeler. - Chodzi o to, żeby chrześcijanie jako obywatele wyrzekli się części swojej wiary, albo zostaną relegowani do drugiego szeregu. Już kardynał Ratzinger ostrzegał, że Kościół zostanie postawiony przed taką perspektywą, a dwoistość postaw znajdzie się wśród samych chrześcijan. Jedni będą chcieli pozostać przy nauce Kościoła, a drudzy dołączą się do opinii dominującej i zwrócą się przeciwko współwyznawcom, piętnując fanatyzm i fundamentalizm - tłumaczył Milcarek. 

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: dr Paweł Milcarek (redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas")

Data emisji: 16.05.2021

REKLAMA

Godzina: 19.05 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej